Suszone warzywa jako alternatywa dla mrożonek

suszone-warzywa-3

Choć dieta przeciętnego człowieka powinna obfitować w warzywa, to jednak nie zawsze są one obecne na polskich stołach. Niektóre warzywa, jak np. pomidory czy papryka, najlepiej smakują tylko w sezonie, inne z kolei źle się przechowują. Rozwiązaniem większości problemów będzie mrożenie lub suszenie warzyw.

Po co suszyć warzywa

Skoro ziemniaki, marchew, pietruszka czy por są dostępne właściwie przez cały rok, to po co je suszyć? Niektóre warzywa są z kolei dostępne w postaci mrożonej, zatem wystarczy wyjąć je z lodówki, aby po kilku minutach cieszyć się smakiem dania z warzywami.

W odróżnieniu od mrożonek, do których trafiają różne warzywa, także pod względem wielkości, masy czy ich przydatności do spożycia, do suszenia wybiera się jedynie warzywa najładniejsze, bez najmniejszych śladów nadpsucia. Pozbawienie wody sprawia, że wydłuża się trwałość tak przygotowanych warzyw.

Kolejnym atutem, jaki przemawia za suszonymi warzywami, jest możliwość ich przechowywania w dowolnej temperaturze. Suszone warzywa muszą być jedynie w szczelnie zamkniętym naczyniu. Dzięki temu nie wymagają przechowywania w niskich temperaturach, co jest konieczne przy mrożonkach.

Jakie suszone warzywa oferują producenci

Producenci warzyw oferują je w różnych postaciach. Najpopularniejsze są drobno zmielone warzywa, dostępne jako grys lub puder warzywny. Grys warzywny można wykorzystać do stworzenia warzywnej przyprawy typu jarzynka, którą uzupełnia się o dodatek soli.

Warzywa korzeniowe mogą być pokrojone w drobną kostkę, którą się następnie suszy, lub też mają postać wysuszonych wiórków. Głównie jako wysuszone wiórki warzywne przechowywane są suszone buraki czerwone, które właśnie w takiej postaci wykorzystuje się do gotowania barszczu.

Warzywny puder wybierają głównie firmy przetwórcze, które wykorzystują go do dań mięsnym i z dodatkiem drobiu. Warzywny puder idealnie się łączy z mięsem, dlatego jest chętnie wykorzystywany na skalę przemysłową.

Jak suszone warzywa wykorzystać

Warzywa w postaci wysuszonej kostki będą idealne do przygotowania sałatki warzywnej. Wystarczy je przez kilka minut podgotować w bulionie, aby odzyskały pełnię smaku.

Wiórki z suszonych warzyw są idealne do przygotowania zupy oraz barszczu ukraińskiego, jeśli do mieszanki warzyw korzeniowych doda się odrobinę wiórków buraka czerwonego.

Plastry pomidora czy suszoną w kawałkach paprykę warto wykorzystać do przygotowania dań kuchni śródziemnomorskiej. Suszony pomidor można również zalać oliwą doprawioną czosnkiem i stworzyć smaczną przekąskę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Ogrodnik S.A.