Czy trzeba bać się testów alergologicznych?

testy alergologiczne

Choroby dotykają wielu z nas. Nie ma w tym nadzwyczajnego, może oprócz tego, że rzadko chodzimy na badania. Znamy ryzyko, a mimo tego unikamy odwiedzania lekarzy jak tylko możemy. Jest to złe podejście, ponieważ przed wieloma dolegliwościami można się ochronić właśnie poprzez wczesne ich wykrycie oraz zapobieganie, ponieważ nie każdą chorobę można zlikwidować.

Uczulenia — czy jest się czego bać?

Alergie towarzyszą nam już od stuleci, choć wcześniej bardzo często były one pomijane. Nie wszystkie wszak objawiają się w radykalny sposób, dlatego ich nie leczono. Sytuacja teraz również się powtarza, ponieważ rzadko decydujemy się na walkę z alergią, jeśli nie jest ona bardzo poważna. Wolimy nie chodzić do lekarza, ponieważ oprócz lekkiego zaczerwienia, nic się nie dzieje. Jest to błędne myślenie, ponieważ lekka wysypka może przerodzić się w naprawdę ostrą alergię, w której konieczna będzie hospitalizacja. Nie warto więc żadnych objawów bagatelizować, ponieważ ich zadaniem jest nas ostrzegać!

Testy alergologiczne?

Czy warto je robić? Owszem, warto. Nie są one bardzo drogie, a przy podejrzeniu uczulenia, wykonuje się je całkowicie za darmo, a mogą one uratować nam życie. Wyróżniamy dwa podstawowe typy badań. Pierwsze z nich polegają na testach krwi, a drugie określa się jako prowokacyjne. Pierwszy typ dla pacjenta kończy się na pobraniu krwi, ponieważ reszta odbywa się już w laboratorium bez naszego udziału. Drugi typ badań polega na poddaniu naszej skóry działaniu możliwych alergenów. Na ręce nakłada się specjalną kratkę, a w niej czynniki, które mogą uczulać. To, czy jesteśmy na coś wrażliwi, ocenia się za pomocą zmian na naszej skórze. Jeśli w danym miejscu doszło do zaczerwienień, znaczy to, że dany składnik jesteśmy uczuleni. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ te badania nie bolą. Jeśli przeprowadzi je dobry alergolog w Warszawie, możemy mieć wręcz pewność, że niczego nie poczujemy. Będziemy mieli jednak pewność, że możemy dowolnie spożywać daną żywność bez strachu, że dojdzie do jakichś powikłań związanych z uczuleniem na dany składnik.

Jestem uczulony

Jeśli testy okazały się pozytywne, to jeszcze nie koniec świata. Wystarczy tylko dane elementy diety albo otoczenia, zastąpić innymi i po problemie. Jeśli zaś chodzi o same testy alergiczne Warszawa nie ma sobie równych.

Podsumowując, jeśli obawiamy się badań alergologicznych, to naprawdę nie ma ku temu powodów. Są one bezbolesne i nie trwają długo. A sam ich wynik również nie jest wyrokiem, ponieważ ludzie żyją z alergią i nie zmieniła ona ich życia prawie wcale.