Twarda woda – poważny problem nie tylko hasło z reklam

water-342246_1920

Twarda woda już dawno przestała być tylko chwytliwym tekstem marketingowym, który wymusza od nas zakup kolejnych środków i rozwiązań, które ją zmiękczą. Wpływ twardej wody na codzienne czynności, jak i pracę sprzętu jest bardzo silny. Skuteczne uzdatnianie wody to zysk i bezpieczeństwo nasze i naszych urządzeń.

Czym jest twarda woda?

Na pierwszy rzut oka każda woda, która nie posiada specyficznego koloru czy smaku jest taka sama. Korzystanie z wód pochodzących z różnych źródeł szybko jednak ten pogląd weryfikuje – twarda woda daje o sobie znać podczas sprzątania, a jej działanie rozpoznać można podczas ewentualnego serwisowania uszkodzonego sprzętu domowego.

Twarda woda, to woda posiadająca bardzo dużą ilość kationów wapnia, żelaza, manganu i magnezu, które znacznie zwiększają napięcie powierzchniowe cieczy. Poznać to można łatwo podczas mycia zabrudzonych powierzchni – woda twarda słabo zwilża i wymusza stosowanie dużej ilości detergentów. Pozostawia również biały osad, który prowadzić może do zatykania się rur.

Problemy wynikające z posiadania twardej wody

Woda o wspomnianej wyżej charakterystyce nie jest tylko kłopotem podczas sprzątania. Jej osłabione działanie zauważyć możemy również podczas zwyczajnej kąpieli, kiedy to woda, która powinna bez przeszkód spłukiwać na przykład szampon z włosów, spływa sama bez rozcieńczonego kosmetyku. Twarda woda wymaga dużych jej ilości do skutecznego umycia i wypłukania głowy.

Sprzęt domowy podobnie narażony jest na jej działanie, ponieważ płynące w wodzie elementy odkładają się w rurach i wylotach w postaci białego, twardego osadu, a dodatkowo biorą one udział w procesie podgrzewania wody, przez co osadzają się w instalacji grzewczej w postaci kamienia kotłowego, znacznie obniżając wydajność cieplną.

Rozwiązanie – uzdatnianie wody

Korzystanie z filtrów oraz stacji uzdatniających wodę w domu i mieszkaniu nie stanowi już żadnego wyzwania, ponieważ na rynku znajdziemy wiele większych i mniejszych (a przez to dostosowanych zarówno do możliwości metrażowych jak i potrzeb przerobowych), ale znakomicie wydajnych urządzeń.

Zależnie od tego, czy potrzebujemy uzdatnić wodę w konkretnej części instalacji – na przykład z obawy przed jakością wody dostającą się do pralki – możemy skorzystać z punktowych lub kompleksowych rozwiązań, które pozbawią wodę szkodliwych elementów niszczących sprzęt i utrudniających korzystanie z niej, a przełoży się to na bezpieczeństwo urządzeń i nasz komfort w łazience i kuchni.

Artykuł powstał we współpracy ze Rosmosis