Kiedy maluch boleśnie ząbkuje

zabkowanie

Pojawianie się pierwszych ząbków u malucha, to często trudny czas tak dla dziecka, jak i dla rodziców. Żeby ulżyć maluszkowi, warto poznać tradycyjne sposoby radzenia sobie z tym problemem, jaki stosowały nasze mamy i babcie, jak też te „nowoczesne”, dostępne w aptekach i rekomendowane przez lekarzy.

Kiedy wychodzą pierwsze ząbki?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Z reguły, początek ząbkowania zauważalny jest około czwartego miesiąca życia dziecka, chociaż zdarzały się przypadki, że zęby wychodziły maluszkom wcześniej.  Warto przy tym pamiętać, że dzieci często ząbkują tak, jak niegdyś ich rodzice – w podobnym okresie rozwoju. Z reguły, najpierw wyżynają się dolne lub górne jedynki, niekiedy dwójki. Po czym poznać, że bobas zaczyna ząbkować? Przede wszystkim po tym, że zaczyna mocno się ślinić, wkładać do buzi paluszki lub piąstki. Wszystko dlatego, że rozpulchnione i wrazliwe dziąsełka malucha zaczynają swędzieć i stają się zaczerwienione.

Zdarza się, że niemowlaki przchodzą przez okres wyzynania się ząbków niemal bezobjawowo. Zdecydowania cześciej, niestety, maluch cierpi, a my stajemy na głowie, aby mu pomóc. Jakie są symptomy ząbkowania?

Symptomy ząbkowania:

 • Dziecko bardzo się ślini
 • Wszystko wkłada do buzi
 • Jest rozdrażnione i niespokojne
 • Nie chce ssać podczas karmienia
 • Nie ma apetytu
 • Gorączkuje, jest rozpalone
 • Często się budzi, nie przesypia nocy

Jak przetrwać ząbkowanie?

Sprawdzone sposoby na:

 • Ślinienie się: załóż dziecku nieuwierający śliniak, osuszaj mu buzię miękką pieluszką, zaczerwienione miejsca nawilżaj kremem dla niemowląt
 • Wkładanie wszystkiego do buzi: daj dziecku do ssania/gryzienia specjalny gryzak wypełniony płynem do schłodzenia – chłodny masaż przyniesie maluszkowi ulgę przy swędzących dziąsłach; zamiast gryzaka można dać dziecku skórkę chleba (jest to opcja tylko dla dzieci nie mających alergii na gluten) lub schłodzony owoc (gruszkę) albo warzywo (np. marchewkę). Trzeba jednak zachować ostrożność – dziecko może odgryźć fragmenty żywności i się nią zadławić! Dobrym rozwiązaniem jest także delikatny masaż swędzącego dziąsełka specjalną gumową szczoteczką lub palcem owiniętym czystą pieluszką. Należy być czujnym w przypadku, gdy nasz maluch już posiada ząbki i czeka na kolejne – masaż dziąseł może zakończyć się bolesnym ugryzieniem rodzicielskiego palca.
 • Brak odruchu ssania podczas karmienia: podczas ssania piersi lub smoczka nadwrażliwe i rozpulchnione dziąsła sprawiają dziecku silniejszy ból. Tymczasową ulgę przynieść może posmarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie, które niweluje stany zapalne i działa przeciwbólowo.
 • Brak apetytu: rozdrażnione i obolałe dziecko z powodu bólu może nie chcieć jeść. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić papki ubite na gładki krem. W miarę możliwości należy unikać ciepłych posiłków, które zaostrzą ból. Jeżeli dieta malucha jest urozmaicona, nie trzeba podawać dodatkowych witamin (poza witaminą D).
 • Na podwyższoną temperaturę i kłopoty ze snem: jeśli gorączka nie przewyższa 38 stopni i nie jest długotrwała, powinna sama minąć wraz z pojawieniem się upragnionego zęba. Jeżeli jednak zauważymy u dziecka wyższą temperaturę, a dodatkowo takie objawy jak: wymioty czy biegunka – konieczna jest niezwłoczna konsultacja z pediatrą. Na ząbkowanie doraźnie podajemy paracetamol w syropie lub czopku oraz żele i płyny na ząbkowanie. Na leki ziołowe maluchy reagują bardzo indywidualnie (niektórym dzieciom w ogóle nie pomagają), można podać łyżeczkę Neospasminy lub Melisalu.

Kiedy w końcu pojawią się ząbki…

Waz z pierwszym ząbkiem rozpoczyna się regularna higiena jamy ustnej maluszka. Na początku, warto myć pierwsze ząbki dwa razy dziennie, poprzez delikatny masaż silikonową szczoteczką (bez włosia). Nawet, gdy dziecko będzie miało już kilka zębów i dostanie swoją „prawdziwą” szczoteczkę z mięciutkim włosiem, trzeba pamiętać, aby nie używać pasty, bo jej połknięcie może być szkodliwe dla malucha.

Chcesz dowiedzieć się więcej o higienie pierwszych zębów – zajrzyj do tego wyczerpującego  artykułu nt. zębów mlecznych. Wbrew obiegowym opiniom, o pierwsze zęby – choć wypadną – także trzeba dbać, inaczej grozi im próchnica wczesna  i inne przykre w konsekwencjach schodzenia. Nie zaniedbywuj tego elementu higieny dziecka!