Specyfika masażu i urządzeń masujących

masaz-klasyczny-10

Masaż polega na wywieraniu ciśnienia na ludzkim ciele. Najpopularniejsze techniki masażu są powszechnie stosowane przy użyciu rąk, palców, łokci, kolan, przedramion, stóp lub urządzeń. Celem masażu jest leczenie bólu, a także zwalczanie stresu oraz napięcia.

Metody masażu

W warunkach profesjonalnych klienci są leczeni podczas leżenia na stole do masażu, siedzenia w fotelu do masażu lub leżenia na macie podłogowej. Tymczasem w zastosowaniach i ustawieniach amatorskich, powszechna jest powierzchnia ogólnego zastosowania, np. łóżko. Masaż wodny natomiast wykonywany jest zazwyczaj w basenie terapeutycznym wypełnionym ciepłą wodą.

Najczęściej uznaną i powszechnie używaną kategorią masażu jest masaż szwedzki. Szwedzkie techniki masażu różnią się od lekkiego do energicznego. Masaż szwedzki wykorzystuje pięć stylów uderzeń, takich jak ślizganie, ugniatanie, rytmiczne naciąganie, tarcie (na włókno krzyżowe lub włókna) oraz wibracje.

Zalety masażu klasycznego

Masaż szwedzki okazał się być pomocny w zmniejszaniu bólu, sztywności stawów i poprawie funkcji u pacjentów z zapaleniem kości i stawów kolana w okresie ośmiu tygodni. Określenie masażu szwedzkiego jest właściwie rozpoznawane tylko w języku angielskim i niderlandzkim, a także na Węgrzech. Gdzie indziej styl jest określany jako masaż klasyczny.

Badania kliniczne wskazują, że masaż klasyczny może skutecznie zmniejszyć ból pleców, a jego skuteczność może trwać nawet 15 tygodni. Jedno z badań wykazało, że stosowanie masażu klasycznego powoduje zmniejszenie kortyzolu, co wskazuje na rolę w zarządzaniu stresem i poprawę nastroju.

Fotele do masażu

Masaż może także odbywać się w ergonomicznie zaprojektowanym, przenośnym fotelu. Koncentruje się on na głowie, szyi, ramionach, plecach, ramionach i rękach. Często odbywa się w takich miejscach, jak biura biznesowe, zdarzenia związane z oceną pracowników, targi, konferencje i inne ustawienia firmowe. Na rynku dostępne są także fotele masujące działające w sposób zautomatyzowany.

Automatyczny fotel masujący zawiera wewnętrzne elektroniczne silniki i przekładnie przeznaczone do masażu osoby siedzącej. Większość automatycznych foteli do masażu posiada formę kontrolera, który może zmieniać typ, miejsce lub intensywność masażu. Istnieje wiele różnych rodzajów i marek tego typu foteli, które działają z baterii wewnętrznych. Za ich pomocą nie jest wykonywane klasyczne masaże, ale mogą one przynieść bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA