Czym się zajmuje dermatologia dziecięca?

obrazek-1-44

U dzieci bardzo bardzo często pojawiają się różnego rodzaju problemy skórne. Aby je skutecznie rozwiązać, niezbędna stać się może wizyta u dermatologa.

Dermatolog dla dzieci

Taki lekarz posiada kompetencje oraz oczywiście wiedzę niezbędną do diagnozowania i leczenia chorób skóry (razem z jej przydatkami, tzn. włosami i paznokciami). Sama dziedzina, jaką jest dermatologia dziecięca, koncentruje się najczęściej na rozpoznawaniu oraz leczeniu alergii i nietolerancji pokarmowych. W związku z tym dermatolog z Warszawy zajmie się na przykład:
– wykonywaniem testów alergicznych,
– prowadzeniem leczenia alergii i nietolerancji pokarmowych,
– leczeniem chorób wenerycznych jakie nabyte zostały przez dziecko w czasie porodu, ale też:
– wykonywaniem biopsji czy zabiegów mikrochirurgicznych.Jakie choroby może pomóc stwierdzić dermatolog dla dzieci? Będą to: atopowe zapalenie skóry, choroby gruczołów łojowych (takie jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty albo łojotokowe zapalenie skóry), choroby rumieniowe, grzybice, wirusowe i bakteryjne infekcje skóry, liszaj, pokrzywka, zakażenia wirusowe (opryszczka, półpasiec), postać skórna toczenia rumieniowatego, łuszczyca, czy wyprysk ostry i przewlekły. Jak więc widać, dermatolog z Warszawy będzie w stanie wykryć i wyleczyć naprawdę wiele schorzeń.

Dziecko u dermatologa

Decyzja o tym, czy dermatolog dla dzieci powinien zbadać malucha lub nastolatka, powinna zostać podjęta przez rodziców wtedy, gdy zobaczą oni u swoich dzieci różnego rodzaju niepokojące objawy. Można do nich zaliczyć:
– drapanie się po skórze albo głowie,
– łysienie,
– powstanie zmian skórnych, które nie znikają po kilku dniach (ani nawet po zastosowaniu “metod domowych”,
– alergię albo nietolerancję pokarmową,
– podejrzenie wszawicy, choroby wenerycznej albo świerzbu.W tym ostatnim przypadku dermatologia dziecięca zaleca zbadanie prze lekarza nie tylko jednego dziecka, ale też jego rodzeństwo. Wiadomo też, że wizyta u lekarza może być dla dziecka przeżyciem stresującym. W związku z tym dobry dermatolog z Warszawy zawsze zaleci, by wcześniej porozmawiać z kilkulatkiem na ten temat, by w gabinecie nie zostało niemiło zaskoczone. Rodzice muszą też pamiętać, by przed badaniem dziecko było umyte i czyste. Na taką rozmowę warto też zabrać pełną dokumentację medyczną dziecka, bo czasem problemy skórne i pokarmowe mogą być związane z innymi schorzeniami.