Jak działają szwy wchłanialne?

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się szwy wchłanialne, które są innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystywanym w chirurgii dziecięcej, a także po zabiegach stomatologicznych oraz ginekologicznych.

Czym są szwy wchłanialne?

Od materiału, z którego zostały wyprodukowane zależy przede wszystkim czas ich wchłaniania. Na uwagę zasługuje fakt, że nici chirurgiczne rozpuszczalne powinny się rozpuścić maksymalnie po kilku miesiącach. Czasami czas ten jest zdecydowanie krótszy i wynosi kilkanaście dni. Szwy rozpuszczalne to świetna alternatywa dla klasycznych nici chirurgicznych. Gdy rana się zagoi to szwy samoistnie znikają i ulegają biodegradacji. To sprawia, że nie trzeba ich ręcznie usuwać z organizmu człowieka. Nici chirurgiczne rozpuszczalne są również wykorzystywane podczas zabiegów urologicznych. Warto mieć świadomość, że szwy rozpuszczalne są także określane jako wchłanialne. Tradycyjne szwy niestety należy usunąć ręcznie, a to może powodować pewne komplikacje.

Gdzie są stosowane?

Na rynku można znaleźć szwy o różnej grubości oraz długości. Dzięki temu Szwy wchłanialne można łatwo dopasować do potrzeb indywidualnych. Dużą popularnością cieszą się między innymi niebieskie szwy rozpuszczalne. Najlepiej sprawdzają się przy zabiegach, gdzie okres podtrzymywania rany jest krótki. Właśnie dlatego korzysta się z nich przy zabiegach stomatologicznych, urologicznych oraz ginekologicznych. Warto dodać, że są wykorzystywane także przy prostych zabiegach chirurgii plastycznej. Ich dużą zaletą jest to, że nie pozostawiają praktycznie żadnych blizn. W chirurgii dziecięcej są one stosowane przede wszystkim do zamykania ran skóry. Należy jednak pamiętać, że nie można ich stosować przy zabiegach, które wymagają trwałego i mocnego połączenia tkanek ponieważ charakteryzują się dosyć krótkim okresem podtrzymywania. Nie używa się ich również, gdy po operacji jest niezbędna rehabilitacja, ponieważ wtedy powłoki ciała są narażone na bardzo duże obciążenie. Szwy chirurgiczne są bardzo delikatne, więc wszelkie ćwiczenia mogłyby je uszkodzić.