Fototerapia – główne informacje

Fototerapia to specjalistyczny zabieg leczniczy, w którym efekt leczniczy uzyskuje się przy użyciu światła. Z tego względu nazywa się ją również światłoterapią. Zabieg może leczyć bardzo różne i nietypowe schorzenia, choć nie w każdym przypadku okaże się pomocny, gdyż jego skuteczność wynosi ok. 50%.

Jaki wpływ na zdrowie ma światło?

Każdy człowiek powinien regularnie wystawiać swoje ciało na działanie promieniowania słonecznego. W dużej mierze decyduje ono o samopoczuciu. Pod jego wpływem organizm wytwarza witaminę D, która reguluje nastrój i go poprawia.

Niedostateczna ekspozycja na światło prowadzi do licznych problemów z samopoczuciem. Ludzie, którzy cierpią na niedobór słońca i tym samym witaminy D, często mają problemy ze zmiennymi nastrojami, apatią, zmęczeniem, napadami lęków oraz pesymistycznym myśleniem. Gorzej też radzą sobie z pracą. Cierpią na ciągły brak koncentracji i nie potrafią się skupić.

Jak działa fototerapia?

Jest to zabieg stosowany w leczeniu różnych schorzeń natury psychicznej. Bardzo dobre rezultaty przynosi w chorobach takich jak depresja, zaburzenia lękowe, ADHD oraz nadpobudliwość. Co ciekawe intensywna ekspozycja na światło może też okazać się pomocna w leczeniu bulimii czy nadwagi. A to tylko nieliczne z jej możliwości.

Fototerapię zaczęto bowiem wykorzystywać również jako dodatkową pomoc w leczeniu różnego rodzaju chorób skórnych. Nawet na tej płaszczyźnie dokonano ciekawych odkryć. Okazało się, że fototerapia może złagodzić przebieg łuszczycy, zmniejszyć trądzik i wspomóc leczenie atopowego zapalenia skóry oraz innych stanów zapalnych.

Czy zabieg ma jakieś skutki uboczne?

Istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzania fototerapii, a jednym z nich jest regularne przyjmowanie środków powodujących nadwrażliwość na światło. Z zabiegu nie skorzystają też osoby chorujące na jaskrę bądź cierpiące na inne choroby związane z soczewką oka lub jego siatkówką.

Zazwyczaj po przeprowadzonym zabiegu pacjenci bardzo szybko dochodzą do siebie, ale pewne skutki uboczne mogą wystąpić. Do tych najpopularniejszych należą bezsenność, drażliwość oraz łagodne bóle głowy. W niektórych przypadkach dochodzi też do wystąpienia nudności oraz zaburzenia ostrości widzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.