Czym jest brahmi?

obrazek-3-28

Bakopa drobnolistna, czyli brahmi, to ziele, które występuje we wszystkich strefach klimatycznych. Zazwyczaj rośnie w wilgotnym otoczeniu. Nie każdy jednak wie, że ta niepozorna roślina posiada szereg możliwości wykorzystywanych w medycynie i ziołolecznictwie.

Co warto wiedzieć o brahmi?

Brahmi bacopa monneri to znana od starożytności roślina, która stosowana była w medycynie ajurwedyjskiej. Wywodzi się z Indii, jednak dziko rośnie na większości kontynentów. Jej głównymi składnikami są flawonoidy, saponiny, fitosterole i alkaloidy. Brahmi posiada małe, zaokrąglone, podłużne liście i jasne kwiaty ok. centymetrowej długości. Jej głównym miejscem występowania są obszary w okolicy zbiorników wodnych. W aptekach, sklepach zielarskich i indyjskich dostępne są liście brahmi w postaci suszonej, sproszkowanej lub jako ekstrakt zawarty w kapsułkach. Produkty te cieszą się dość dużym uznaniem z uwagi na szerokie możliwości medyczne, które w większości zostały potwierdzone badaniami naukowymi. Liście brahmi, bez względu na to, w jakiej formie będą zażywane, wymagają przestrzegania odpowiednich dawek dziennych.

Brahmi bacopa – zastosowanie

Bacopa monneri posiada naprawdę imponujące możliwości działania leczniczego. Do jej głównych właściwości zalicza się działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ziele to zapobiega namnażaniu bakterii i grzybów, likwiduje stany zapalne, przyspiesza gojenie wszelkich zmian skórnych, owrzodzeń, trądziku, ran. Dobrze wpływa na kondycję skóry, poziom jej nawilżenia, elastyczność i młody wygląd. Brahmi bacopa to także skuteczna ochrona wątroby, jelit i żołądka. Stosuje się ją również w przypadku niedokrwistości, cukrzycy czy padaczki. Poprawia ogólną witalność i siły organizmu.

Bardzo ważną rolą brahmi jest oddziaływanie na ilość połączeń komórek w mózgu. Dzięki temu ziele daje pozytywne efekty, jeśli chodzi o koncentrację, pamięć, kojarzenie faktów, co jest szczególnie istotne u osób z chorobą Parkinsona, Alzheimera, a także u pracowników umysłowych i uczniów. Brahmi wpływa również na samopoczucie psychiczne. Doskonale relaksuje, uspokaja, wycisza, wprawia w lepszy nastrój. Można ją więc stosować w przypadku stanów depresyjnych i lękowych, nadpobudliwości, nerwicy lub bezsenności.