Gdy ciąża się nie pojawia. Diagnostyka i leczenie niepłodności

Niepłodność to problem dotykający co roku aż 1,5 miliona par w Polsce. Często są to młode osoby, które dbają o siebie i wydawałoby się, że nie powinny mieć problemów z doczekaniem się potomka. Jak diagnozuje się i leczy niepłodność?

Najczęstsze przyczyny niepłodności

O niepłodności mówi się wtedy, gdy para, która nie stosuje zabezpieczeń i regularnie współżyje, od roku nie może zajść w ciążę.

Przyczyn takiego stanu jest dużo i mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego każda klinika leczenia niepłodności obojgu partnerom.

Wśród głównych przyczyn niepłodności wymienia się między innymi: zaburzenia hormonalne, zaburzenia owulacji, niedrożność jajników, endometriozę, obniżoną rezerwę jajnikową, a także nieprawidłowe parametry nasienia.

Diagnostyka niepłodności

Gdy para nie może doczekać się potomka, w takim przypadku warto odwiedzić placówkę jak klinika bezpłodności Katowice są jednym z wielu miast w Polsce, gdzie można skorzystać z takiej oferty. Warto zaznaczyć, że gdy chodzi o leczenie niepłodności Śląsk jest regionem najlepszych klinik.

Diagnostyka zawsze dotyczy obojga partnerów. Klinika leczenia niepłodności może wtedy precyzyjnie określić, co jest przyczyną problemu.

W przypadku kobiet wykonuje się badanie ginekologiczne i USG, monitoring cyklu miesięcznego, także badania krwi, laparoskopię, histeroskopię, biopsje. U mężczyzn z kolei są to głównie badania fizykalne, specjalne testy jak MAR, SCD, posiew nasienia oraz badania hormonalne.

Leczenie niepłodności

Leczenie problemów z płodnością jest powiązane z jej przyczynami. Jest ono zatem dobierane w zależności od wyników diagnostyki. Zdarza się jednak, że postępowanie to nie przynosi efektów. Wówczas klinika leczenia niepłodności może zaproponować inne metody.

Wśród metod leczenia niepłodności wyróżnia się: stymulację owulacji u kobiet oraz spermatogenezy u mężczyzn, zabiegi, gdy przyczyną jest niedrożność, wady układu rozrodczego. Dopiero wtedy, gdy powyższe metody nie zadziałają, stosuje się in-vitro, czyli IVF.

Parom decydującym się na leczenie niepłodności Śląsk może zapewnić kompleksową pomoc. Gdy zatem wskazane jest wsparcie, jakie oferuje klinika bezpłodności Katowice to dobry kierunek. Tam pary mające problem z płodnością mogą otrzymać wysokiej jakości usługi i doczekać się wyczekiwanego potomka.