Prywatne domy opieki – czy warto?

domy opieki

Osoby starsze mają za sobą wiele życiowych doświadczeń i wspomnień. Niestety trzeba też pamiętać, że podeszły wiek wiąże się też często z licznymi chorobami, a także stopniową utratą sprawności fizycznej i psychicznej. Leczenie Alzheimera bywa np. bardzo trudne. W takiej sytuacji na ogół pojawia się problem. Chory jest przykuty do łóżka, a wykonywanie nawet prostych czynności staje się dla niego niemal możliwe do wykonania. Co wówczas można zrobić?

A może dom opieki?


Kiedy osoba starsza jest niedołężna to znak, że do codziennego funkcjonowania potrzebuje pomocy ze strony innych osób. Jednak niestety coraz częściej należytej opieki nie mogą im zapewnić ich dzieci. Dlatego też niekiedy jedynym rozwiązaniem jest dom społeczny. Prywatne placówki na ogół są dobrze przystosowane do potrzeb osób w podeszłym wieku. W takich budynkach nie ma żadnych barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się po domu czy podczas korzystania z łazienki.

Jak wygląda rehabilitacja w domach opieki?


Osoby starsze kierowane do domów społecznych, w szczególności tych prywatnych takich jak dom opieki Kaśmin, mają zapewnioną stałą pomoc ze strony pielęgniarek, które obecne są do ich dyspozycji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do tego w takich placówkach prowadzona jest intensywna rehabilitacja. Seniorzy mogą więc liczyć na masaże czy ćwiczenia, które pomagają im zachować sprawność fizyczną jak najdłużej jest to możliwe. Poza tym trzeba pamiętać, że większość starszych osób potrzebuje nie tylko dobrej opieki, ale i ciszy i spokoju. Prywatne domy opieki coraz częściej zlokalizowane są w cichych i spokojnych okolicach, a więc poza centrum miasta. Co ciekawe, seniorzy są kierowani do takich domów społecznych na stałe, ale też na krótszy okres czasu. Taki kilkudniowy czy kilkutygodniowy pobyt w placówce pozwala ocenić czy warunki panujące w domu odpowiadają danej osobie.

Dom opieki, a krewni


Niewątpliwie opieka nad starszymi osobami w domu czy mieszkaniu to wyzwanie dla ich bliskich – dzieci czy wnuków. Nie zawsze są oni niestety w stanie zapewnić swoim rodzicom i dziadkom należytą opiekę. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na oddanie starszych członków rodziny w dobre ręce pracowników prywatnych domów opieki. Okazuje się, że pobyt w takim miejscu może rozwiązać wiele problemów, jakie związane są z codzienną, trwającą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu opieką nad starszymi i niekiedy mocno schorowanymi rodzicami i dziadkami. Czasami wydaje się to wręcz niestety jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji.