Przygotowanie śliwek w occie winnym

obrazek-9-70

Jeżeli chcemy, aby smak letnich owoców pozostał z nami w czasie długich zimowych miesięcy powinniśmy pomyśleć, jak je do tego przygotować. Jednym z ciekawszych pomysłów może być przygotowanie śliwek w occie winnym.

Ocet winny i śliwki dla zdrowia

Zarówno śliwki, jak i ocet winny to wspaniały sposób na zwiększenie spożywania produktów o właściwościach antyoksydacyjnych. Antyoksydanty, określane też mianem przeciwutleniaczy mają zdolność eliminowania wolnych rodników z naszego organizmu.Dzięki temu spowolnieniu ulega proces starzenia i takie rzeczy, jak zmarszczki lub przebarwiania na skórze pojawią się dużo później.

Oprócz właściwości antyoksydacyjnych śliwki to dobre źródło witaminy A i C. Ponadto w owocach występuje rzadko pojawiająca się wśród owców witamina E. Jedząc śliwki dostarczy też sporą dawkę minerałów, takich jak potas, magnes, wapń, czy też żelazo. W przypadku octu możemy też liczyć na właściwości odchudzające (przyśpiesza metabolizm oraz bakteriobójcze.

Przygotowanie

Aby przygotować śliwki w occie winnym potrzebujemy tylko kilku składników, które sprawą, że będziemy mogli cieszyć się ich smakiem przez długie miesiące. Potrzebujemy:

-1 kg śliwek (najlepiej słodkie węgierki)
-1/2 kg cukru
-1/2 szklanki octu winnego (6%)
-1 płaską łyżkę goździków
-1 łyżeczkę cynamonu

W pierwszej kolejności przygotowujemy śliwki poprzez ich dokładne umycie. Następnie umieszczamy je w również dobrze umytym słoiku. Drugi etap jest równie prosty i polega na przygotowaniu syropu. W tym celu mieszamy pozostałe składniki, czyli ocet winny z cukrem i dobranymi przyprawami. Mieszamy wszystkie składniki na niewielkim ogniu aż do uzyskania gęstego syropu, który wlewamy do słoika.

Zawekowanie śliwek

Śliwki w occie winnym mogą być zawekowane. Aby to zrobić przygotowujemy duży garnek, który wypełniamy wodą. Ważne, aby poziom wody był niższy od wysokości słoików o 3 centymetry. Na dnie garnka układamy kuchenną ścierkę, która zapobiegnie ich pęknięciu.Układając słoiki musimy zadbać o odpowiednią przestrzeń między nimi tak, aby woda mogła swobodnie przepływać.

Gotujemy słoiki przez 20 min. Po tym czasie wyciągamy je z garnka i owijamy w ścierkę, materiałowy ręcznik i odwracamy do góry dnem. Słoiki powinny pozostać w takiej pozycji przez kilka kolejnych godzin, a z ich otwarciem powinniśmy powstrzymać się przez następne 2 tygodnie.