Suszone warzywa – zdrowe, smaczne i wszechstronne

Warzywa najlepiej jeść na świeżo – zawierają wtedy najwięcej wartościowych substancji odżywczych. Jednak nie zawsze mamy dostęp do niedawno zebranych jarzyn. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką te suszone. Nie tylko są smaczne i zdrowe, ale mają też bardzo szerokie zastosowanie.

Jak powstają suszone warzywa?

Suszenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności stosowaną przez człowieka. Polega na wyparowaniu wody z produktu. Dzięki temu nie jest on podatny na rozwijanie się w nim drobnoustrojów lubiących wilgotne środowisko.

Wśród popularnych produktów powstających z użyciem tego procesu znajdują się suszone warzywa. Proces suszenia prowadzony jest wtedy przez przemysłowe urządzenia – elektryczne suszarnie.

Warzywa najczęściej poddawane suszeniu:
– marchewka
– pietruszka
– seler
– por
– pomidory
– buraki
– cebula

Jakie są zalety warzyw suszonych?

Dzięki suszeniu można uzyskać dostęp do pysznych warzyw o każdej porze roku – doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym, gdy świeże warzywa są słabo dostępne i drogie. Wtedy wystarczy tylko otworzyć paczkę, by od razu dodać je do dania – bez obierania i krojenia.

Również suszone warzywa mają w sobie mnóstwo smaku i aromatu – 100 g suszu odpowiada aż 1 kg świeżych warzyw! Taka skoncentrowana dawka doskonale podkreśli wiele dań polskich i potraw kuchni świata.

Warto też wskazać, że warzywa poddawane procesowi suszenia są zdrowe. Powstają bez użycia chemii i nie muszą zawierać konserwantów, by zachować świeżość na długi czas. Zawierają ważne witaminy i minerały, cenny błonnik, białka.

Jak wykorzystać warzywa suszone w swojej kuchni?

Ze względu na swoją wszechstronność warzywa suszone można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. Najlepiej nadają się jako przyprawa, aby wzbogacić smak dań.

Bardzo popularna jest suszona włoszczyzna. To kompozycja składająca się z marchewki, pietruszki, pora, cebuli. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do zup, sosów zamiast kostki bulionowej. Także można zastosować ją do doprawiania sałatek, farszów, past. Również chętnie kupowana jest cebula suszona, która nadaje się na domowe hot-dogi, hamburgery, kanapki.

Zatem, dzięki takim warzywom gotowanie może być jeszcze łatwiejsze – dosypane do dania natychmiast nadadzą mu głęboki smak i aromat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A.