Kiedy warto wykonać testy alergologiczne?

testy alergologiczne

Alergia to problem, który dotyczy coraz szerszej grupy ludzi. Najczęściej objawia się już we wczesnym dzieciństwie, choć może się zdarzyć, że wystąpi dopiero w wieku dorosłym. Potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a w ostrym przebiegu może nawet zagrozić życiu. Jej leczenie należy rozpocząć od poznania uczulającego czynnika, w czym pomogą profesjonalne testy alergologiczne. Czym są, kiedy i gdzie je wykonać?

Kiedy wykonać testy alergologiczne?

Wiele osób próbuje radzić sobie z alergiami na własną rękę, jednak takie postępowanie rzadko kiedy przynosi skutki. Jeśli nie znamy dokładnej przyczyny występowania wysypki czy duszności, trudno nam skutecznie ograniczyć kontakt z alergenem, co jest najskuteczniejszą bronią przeciwko alergii.
Jeśli zauważyliśmy powracające objawy alergii, takie jak zaczerwienienia skóry, wysypka czy duszności, należy zgłosić się do lekarza alergologa w celu wykonania profesjonalnych testów alergologicznych.

Na czym polegają testy alergologiczne?

Testów alergologicznych nie należy się obawiać. To mało inwazyjne badanie, które wykonuje się nawet u dzieci. Polega ono na naniesieniu na przedramię lub plecy kropli najczęstszych alergenów i delikatnym nakłuciu skóry. Następnie obserwuje się objawy – jeśli dana substancja uczula, w miejscu jej naniesienia pojawiają się odczyny alergiczne: bąble, podrażnienie, świąd.
W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, wykonywane są testy alergologiczne ogólne lub szczegółowe. Te pierwsze zwykle dotyczą osób, u których nie ma podejrzeń, co do substancji, która może wywoływać podrażnienia. Te drugie nakierowane są na konkretną grupę alergenów, kiedy wiadomo na przykład, że uczulenie pojawia się w kontakcie z roślinami czy zwierzętami. Mogą więc dotyczyć rodzajów trawy, sierści czy drzew.

Testy alergiczne Warszawa

Jeśli chodzi o testy alergiczne Warszawa – http://derm-est.pl/alergologia/ daje duże możliwości. Nie brakuje gabinetów, w których niemalże od ręki wykonać można badanie, którego celem jest ustalenie czynnika wywołującego charakterystyczne dla alergii podrażnienie. Badania wykonywane są zarówno w ramach ubezpieczenia, jak i w prywatnych klinkach. Poszukując specjalisty, który zajmie się leczeniem alergii, wystarczy przeszukać bazę danych w dziale alergolog w Warszawie – specjalistów, który zajmują się wykonywaniem testów alergologicznych oraz leczeniem uczuleń nie brakuje. Decydując się na wizytę w konkretnym ośrodku, zawsze warto sprawić, jakie opinie o nim mieli pacjenci i wybrać ten, który cieszy się najlepszą sławą.