Wziernik ginekologiczny

Wiele osób korzysta z badań profilaktycznych. Szczególnie ważne dla kobiet jest dbanie o regularne wizyty u ginekologa. Właściwa profilaktyka przed chorobami ginekologicznymi może uchronić przed groźnymi nowotworami.

Przebieg badania ginekologicznego

Przed samym badaniem warto opróżnić pęcherz, aby ułatwić pracę lekarzowi i zwiększyć widoczność narządów. Lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentką może przeprowadzić badanie na fotelu ginekologicznym. Do tego celu używa palców lub wziernika. Po rozchyleniu palcami warg sromowych lekarz wprowadza wziernik po tylnej ścianie ujścia pochwy. Kiedy Wziernik ginekologiczny jest wystarczająco głęboko, lekarz może przejść do badania, ponieważ szyjka macicy i ściany pochwy są widoczne. Wzierniki dopochwowe są dobierane do pacjentki na podstawie tego, czy już współżyje, czy nie.

Czy wziernik ginekologiczny jest jednorazowy?

Podstawą w gabinetach medycznych jest odpowiednia higiena i sterylizacja sprzętu. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe to podstawa. Są jałowe i sterylne, a ich koszt jest na tyle niewielki, że mogą funkcjonować jako sprzęt jednorazowy.

Dbanie o zdrowie jest ważnym wyborem każdej kobiety

Często mamy dojrzewających dziewczynek zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa. Z konsultacji ginekologicznej powinna korzystać każda kobieta w wieku rozrodczym, dlatego najlepszym czasem na pierwszą wizytę jest moment, kiedy młoda kobieta zaczyna miesiączkować. Wizyty powinny być regularne i powtarzane przynajmniej co pół roku. Kobiety po okresie menopauzy także powinny korzystać z wizyt u ginekologa, jednak mogą robić to rzadziej. Regularne wizyty pozwalają na szybkie wykrycie chorób nowotworowych. Wykonywanie cytologii i badania piersi może uchronić przed rakiem szyjki macicy lub rakiem piersi.

Świadomy wybór ginekologa

Jeżeli kobieta nie ma jeszcze wybranego lekarza ginekologa, powinna skorzystać z porady koleżanek lub kobiet z rodziny, aby lekarz był sprawdzony. Podczas wizyty u ginekologa warto zwrócić uwagę na to, czy gabinet jest sterylny i higieniczny. Komfortowe warunki w gabinecie ginekologicznym sprawią, że podczas wizyty pacjentka będzie miała większy komfort psychiczny, dzięki czemu badanie będzie przebiegało sprawniej.