Zatoki – za co odpowiadają? Jak je leczyć?

eye-2638202_1280

Zatoki mają w organizmie bardzo ważne funkcje. Są bowiem odpowiedzialne za oczyszczenie powietrza oraz ogrzanie go. Poza tym odpowiadają za zmysł węchu. Ich zadaniem jest również tworzenie bariery ochronnej wobec bakterii czy wirusów. To dlatego to miejsce tak często choruje. Jakie rodzaje zatok można wyróżnić? Które chorują najczęściej? Jaki jest dobry lek na zatoki?

Zatoki – jakie funkcje pełnią w organizmie?

Zatoki przynosowe dzieli się na cztery rodzaje:
– czołowe,
– szczękowe,
– sitowe,
– klinowe.
Zatoki połączone są z jamą nosową. Pełnią wiele funkcji, co powoduje, że są szczególnie narażone na choroby. Żeby wróciły do formy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia zatok. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie powikłań.

Objawy chorych zatok

Objawy choroby zapalnej zatok są różnorodne. Wszystko zależy od tego, którego rodzaju dotyczą. Bóle zatok sitowych są bardziej wyczuwalne w trakcie kasłania oraz leżenia. W przypadku problemów z zatokami szczękowymi jest zupełnie odwrotnie. Ból bowiem staje się mocniejszy w trakcie unoszenia głowy, a słabszy w trakcie leżenia. Przy problemach z zatokami szczękowymi tkliwość dotyczy okolic policzków oraz oczodołów. Chorobie mogą towarzyszyć również problemy z bólem zębów. Kiedy infekcja dotyczy zatok klinowych, pojawia się nieprzyjemne odczucie na całej głowie, a także w okolicy oczu. Kiedy natomiast cierpią zatoki czołowe, ból jest zlokalizowany przede wszystkim w okolicach czoła. Niezależnie od tego, który rodzaj zatok jest objęty stanem chorobowym, konieczne jest leczenie zatok. Tylko ono pozwoli wrócić im do dobrej formy.

Dlaczego zatoki chorują?

Leczenie zatok jest konieczne nie tylko ze względu na wielość funkcji, które pełnią. Zdarza się bowiem, że choroba pojawia się nawet po delikatnym przeziębieniu. Dlatego też będąc dotkniętym delikatną infekcją, należy dbać o odpowiednie jej leczenie. Ważne jest pozbywanie się odpowiednio często wydzieliny z nosa. Zapalenie zatok pojawia się, kiedy zaatakują bakterie bądź wirusy. Okazuje się także, że na problemy z zatokami narażone są bardziej osoby, które mają problemy z próchnicą bądź krzywą przegrodą nosową.

Jak leczyć zatoki?

Lek na zatoki powinien doradzić specjalista. Warto więc w razie niepokojących objawów udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dobre leki na zatoki powinny szybko pomóc w pozbyciu się problemu, który nie jest jeszcze zbytnio nasilony. Warto zastosować jednocześnie różnorodne sposoby – zarówno w postaci leków na zatoki, jak i okładów na twarz czy inhalacji. Ważne jest również przeprowadzanie regularnej irygacji z pomocą soli morskiej. Dobre leki na zatoki, płukanie i okłady to nie wszystko. Warto również zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, a także właściwą, bogatą w witaminy dietę, która również pomoże wyjść z problemów z zatokami. Jeśli zapalenia pojawiają się coraz częściej, a leki na zatoki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może to oznaczać konieczność podjęcia się zabiegu chirurgicznego, który zniweluje krzywą przegrodę nosową.