W budynkach inteligentnych bardzo często zamontowany jest system oświetlenia awaryjnego. Jest to urządzenie, które ma za zadanie ochronić sprzęt elektromechaniczny przed nagłym wyłączeniem zasilania z sieci lub przed jakimikolwiek powstającymi zakłóceniami. Bardzo wiele osób instaluje w swoich domach tego typu systemy.
Ważna jest ciągłość zasilania
Ludzie zdają sobie sprawę jak bardzo ważna i istotna jest ciągłość zasilania energetycznego. Gdy na chwilę, choć, zgaśnie prąd, automatycznie wyłączają się urządzenia, cały monitoring, zabezpieczenia alarmowe czy też ogrzewanie. Czasami straty spowodowane nawet chwilą bez prądu są ogromne, nie dość, że urządzenia mogą się zepsuć to jeszcze w tym momencie dom pozostaje niezabezpieczony przed okradzeniem go. Z tych właśnie powodów ludzie instalują system oświetlenia awaryjnego. Podstawową jego funkcją jest samodzielne i oddzielne źródło zasilania prądu. Takie źródło ma za zadanie zapewnić dostawę prądu w chwilach kiedy główne zasilanie jest odłączone.
Automatyczne zasilanie rezerwy
W takich systemach brać trzeba pod uwagę moc danego urządzenia zewnętrznego i bezpieczeństwo jego działania. Dodatkowo ważnym aspektem jest też kwestia finansowa, by dodatkowe oświetlenie nie pochłonęło nam majątku.System oświetlenia awaryjnego załącza się automatycznie. Najczęściej, dodatkowym źródłem, jest agregat prądotwórczy lub specjalne akumulatory. Tego typu urządzenia, poprzez dany system instalacji oświetlenia awaryjnego, uruchamiają się gdy tylko zostanie przerwana dostawa prądu. Najczęściej systemy oświetlenia awaryjnego są w domach jednorodzinnych podłączone do systemów inteligentnych domu. Dzisiaj te super nowoczesne systemy oparte są na bazie zaawansowanych sterowników, które doskonale uwzględniają indywidualne potrzeby i właściwości danego budynku.
Jaki zasilacz a jaki agregat?
System opiera się na zasilaczu prądu lub na agregacie. Dobór odpowiedniego urządzenia znacznie poprawia awaryjny sposób dostarczenia zasilania.Decydując się na wybranie odpowiedniego zasilacza prądu, należy wziąć pod uwagę jego moc i możliwość obsługi przez niego kilku innych zasilaczy. Przez ten fakt można rozbudowywać system.Bardzo ważnym urządzeniem jest agregat prądotwórczy. Oferowane na rynku agregaty różnią się między sobą mocą i rodzajem zasilania, które może być jednofazowe lub trójfazowe. Generatory prądu zawsze są obudowane i zawsze wyciszone.