Wśród materiałów opatrunkowych, służących do zabezpieczania wszelkiego rodzaju ran, otarć, czy skaleczeń i należących do grupy podstawowych wyrobów medycznych, powinny znaleźć się kompresy gazowe. Takie gaziki jednorazowego użytku występują w dwóch odmianach: jałowej i niejałowej. Przyjrzymy się zatem nieco bliżej ich właściwościom i zastosowaniu.
Zastosowanie kompresów gazowych
Zacznijmy od jałowych kompresów gazowych, czyli tych, które zostały poddane procesowi sterylizacji. Otóż, są one przeznaczone do ogólnego opatrywania ran – zarówno dużych, jak i mniejszych – w punktach ambulatoryjnych czy też na blokach operacyjnych. Oczywiście z powodzeniem mogą być również stosowane w warunkach domowych.Jałowe kompresy gazowe służą do przygotowania jałowych opatrunków – tych, które kładzie się bezpośrednio na ranę. Ich zadaniem jest wchłanianie wysięku, jak również zabezpieczanie rany przed wniknięciem drobnoustrojów. Tego typu opatrunki sprawdzają się także przy opatrywaniu drobnych poparzeń skórnych.
Natomiast niejałowe kompresy gazowe stosowane są głównie do celów higienicznych i kosmetycznych, np. do oczyszczania twarzy czy pielęgnacji skóry niemowląt lub osób starszych.
Jałowe i niejałowe kompresy gazowe – właściwości
Kompresy gazowe jałowe dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia dobranie odpowiednich opatrunków w zależności od wielkości rany. Najczęściej występują one w rozmiarach: 5×5 cm, 7,5×7,5 cm lub 10×10 cm. Mogą one być pakowane pojedynczo lub po kilka sztuk. Jeśli zaś chodzi o kompresy niejałowe to one również dostępne są w kilku rozmiarach – tak jak gaziki jałowe, z tym że najczęściej pakowane są po kilkadziesiąt, a nawet sto sztuk.
Co więcej, kompresy gazowe mogą mieć różną nitkowatość (np. 13N, 17N), a nawet różną liczbę warstw (np. 8W, 12W, 16W). I to od liczby nitek w gazie i jej warstw zależy stopień pochłanialności płynów przez kompres gazowy.
Kompresy gazowe – optymalne rozwiązanie na każdą ranę
Kompresy gazowe jałowe z powodzeniem możemy zaliczyć do uniwersalnych opatrunków, które doskonale sprawdzają się przy opatrywaniu zarówno mniejszych, jak i tych nieco większych ran. Możemy więc po nie sięgnąć, gdy chcemy zatamować krwawienie lub gdy mamy do czynienia z sączącą się raną.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy gazowe.