Ceny materiałów budowlanych ustabilizowały się. Ruchy w górę lub w dół skali są nieznaczne i praktycznie nie odczuwalne przez klientów. Materiały budowlane o ustabilizowanych cenach to znacznie łatwiejsze planowanie inwestycji budowlanych.
Materiały budowlane suchej zabudowy to grupa towarów, która – jeśli wierzyć danym podawanym przez Polskie Składy Budowlane – potaniała najbardziej. Można je kupić o 5,9 proc. taniej niż przed miesiącem. Co kryje się w tej kategorii? Przede wszystkim płyty gipsowe i kartonowe, a także gips szpachlowy, kleje gipsowe czy kołki używane do montażu wspomnianych wcześniej płyt. Materiały budowlane z tej kategorii są wykorzystywane głównie przy wykończeniu i remontach.
Ceny średnie a ceny realne
Trzeba jednak pamiętać, że jest to spadek cen liczony średnio, a więc bez rozróżnienia na poszczególne miasta. Tymczasem Wrocław i Warszawa, Gdynia i Gdańsk czy Kraków oraz Katowice różnią się między sobą. W poszczególnych aglomeracjach zmiany cen mogą być więc różne. Jeśli w jednym miejscu ceny spadają, nie znaczy to, że gdzie indziej także się tak dzieje. Warto o tym pamiętać przeglądając dane o zmianach kosztów budowy.
Również materiały budowlane zaliczane do kategorii chemii budowlanej znacznie staniały. Farby i lakiery, emulsje oraz fugi, impregnaty lub kleje – wszystkie te produkty kupić można było w kwietni 2010 roku o 1,4 proc. taniej niż w marcu. O tyle samo tańsze były silikony i silikaty, pianki czy zaprawy.
Wyroby ze stali – skok cenowy
Minimalnie tańsze niż w marcu były w kwietniu materiały izolacji termicznej i wodochronnej, stolarki otworowej i parapetów. Różnice w cenie były w tych grupach towarowych praktycznie nie zauważalne i nieodczuwalne przez klientów.
Znacznie gorsza sytuacja – z punktu widzenia budujących domy czy prowadzących remonty – na rynku wyrobów stalowych. Ceny w tej kategorii wzrosły o ponad jedną trzecią. Przy tego rodzaju wzrostach zmiana ceny rzędu 3,4 proc. jaka nastąpiła na rynku cementu i wapna wydaje się mało znacząca, a minimalne wzrosty kosztów zakupu kostki brukowej i płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni to wręcz igraszka.
Większa sprzedaż, więcej inwestycji
W kwietniu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły minimalnie ceny w 3 grupach towarowych (w drewnie i materiałach drewnopochodnych; pokryciach i foliach dachowych, rynnach oraz w gazobetonach).
Warto też wspomnieć o tym, że stabilne ceny przyciągnęły kupujących materiały budowlane. Sama tylko grupa PSB zwiększyła sprzedaż o ponad 31 proc. w porównaniu do roku 2009.
Jakie znaczenie mają stabilne ceny? Przede wszystkim pozwalają na lepsze planowanie inwestycji. Kalkulacja kosztów oparta o zmieniające się minimalnie ceny jest bardziej precyzyjna, a w przypadku dużych inwestycji pozwala uniknąć przykrych wpadek. Stabilizacja cen sprawia także, że materiały budowlane są szerzej dostępne – wszyscy pamiętamy pewnie sytuację sprzed kilku lat, kiedy w czasie sezonu remontowego trzeba było ustawiać się w kolejkach po najpopularniejsze produkty remontowe.