Możliwość korzystania z ekologicznych źródeł energii odnawialnej to dzisiaj nowość, która staje się coraz bardziej popularna. Wykorzystanie tego typu możliwości w wyniku, których wytwarza się na swoje potrzeby, energię to nie tylko gwarancja korzystania z niekończących się zasobów naturalnych, ale i także działania w sferze ochrony środowiska naturalnego i duża oszczędność.
Czym jest fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna to całe systemy, których działanie opiera się na wytwarzaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych. Najważniejsze w niej są panele PV. Jednak oprócz nich w skład całej instalacji wchodzi jeszcze licznik dwukierunkowy i falownik.
Dzisiejsze instalacje fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować z promieni słonecznych tyle energii ile potrzeba do prowadzenia gospodarstwa domowego. Coraz częściej spotykamy panele PV na dachach poszczególnych budynków. Fotowoltaika to bardzo skomplikowany system, który jest jednym z przykładów wykorzystania energii odnawialnej.
Z czego składa się cały system?
Panele PV to najważniejsza część systemu fotowoltaiki. To one przetwarzają prąd z promieni słonecznych i podają dalej całą wytworzoną energię. Licznik dwukierunkowy pozwala na rozliczenie się z zakładem energetycznym, ponieważ jest urządzeniem, które mierzy ilość energii wyprodukowanej przez panele. Falownik, z kolei, przekształca prąd stały, powstały w wyniku pracy paneli, na prąd zmienny wykorzystywany w gospodarstwie domowym.
Wszystko to jest możliwe już w chwili, kiedy promienie słoneczne padają na panele. Budowa ich jest tak skonstruowana, że są one w stanie bez problemu uzyskaną energię przemienić w potrzebny prąd. Prąd uzyskuje się zarówno w dni bardzo słoneczne, słoneczne jak i w pochmurne. Zmniejsza się po prostu ilość danej, wytworzonej energii. W dni słoneczne jest jej więcej, a w dni pochmurne mniej.
Czy jest to opłacalna instalacja?
System fotowoltaiki cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na wygenerowanie bardzo dużych oszczędności w gospodarstwie domowym.
Sam montaż takiej instalacji wiąże się jednak z bardzo dużym wydatkiem, około kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ilości paneli, od ich rodzaju, od miejsca ich instalacji. Jednak mimo to uważa się, że fotowoltaika jest opłacalna, a już na pewno pozwala na ochronę środowiska naturalnego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.