Wiele osób uważa, że kwestie medyczne należy pozostawić w rękach lekarzy i nie ingerować w nie zbytnio. Jednak powszechny dostęp do wiedzy może mieć pozytywny wpływ na pacjenta, bez wchodzenia w zakres uprawnień lekarskich. Oczytany pacjent, to osoba spokojna i przygotowana do badania. Dlatego dziś dowiemy się, jak przygotować się na Doppler żył.
Kiedy wykonuje się badanie USG żył kończyn dolnych?
Na to badanie skierowywani są pacjenci, którzy odnotowują problemy z nogami. Ci, którzy są już zdiagnozowani: osoby z miażdżycą lub chorobą zatorową. Również pacjenci, u których występują żylaki.
Osoby, które dopiero czekają na pełną diagnozę, powinny być skierowywane na Doppler żył, gdy często odczuwają ociężałość swoich nóg (tak jakby nagle zaczęły ważyć dużo więcej). Inne objawy to: bolesność czy obrzęki. Generalnie każde odstępstwo od normy, powinno się konsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu stwierdzi czy badanie żył jest w danym wypadku konieczne.
USG żył – czego spodziewać się po tym badaniu?
Osoby, które miały już w swoim życiu okazję przechodzić jakiekolwiek badanie ultrasonograficzne, nie będą zaskoczone. Przeprowadzenie tego badania polega na tych samych czynnościach – przesuwaniu głowicą po badanej części ciała. Jest ono całkowicie bezpieczne i zupełnie nieinwazyjne. Dodatkowo cały stres trwa bardzo krótko, czasami nawet tylko kilkanaście minut.
Doppler żył kończyn dolnych może być wykonywany na stojąco, by dać badającemu jak najwygodniejszy dostęp. Co ciekawe, badanie żył i tętnic można przeprowadzić też na innych częściach ciała. Dlatego wszelkie bóle i objawy wskazujące na nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę, mogą skończyć się badaniem żył w rękach lub nawet Dopplerem aorty brzusznej.
Przygotowania do USG żył kończyn dolnych
Ze względu na prostotę i sposób przeprowadzania tego badania, ze strony pacjenta nie są konieczne żadne dodatkowe przygotowania. Przed badaniem można normalnie jeść i pić oraz przyjmować leki. Jednak aby cała wizyta poszła jak najsprawniej, warto przed nią przypomnieć sobie wszystkie objawy, ich okoliczności oraz częstotliwość występowania. Należy oczywiście wspomnieć o wszelkich przebytych już chorobach układu krwionośnego. Każda taka informacja będzie ważną wskazówką dla diagnostyka.
Poza tym warto też pamiętać o wygodzie – i swojej, i osoby przeprowadzającej badania. Mając to na względzie, powinniśmy ubrać się tak, by spodnie lub spódniczka (chodzi przecież o łatwy dostęp do kończyn dolnych) zdejmowały się dość szybko i sprawnie.