Kudzu to lecznicza roślina pochodząca z Japonii. Jej cudowne właściwości są znane już od 200 lat p.n.e. Azjatyccy medycy w swych praktykach stosowali sproszkowany korzeń kudzu i przygotowywali z niego napar lub suchy wyciąg alkoholowy. Tak przygotowane medykamenty miały leczyć grypę, cukrzycę, migrenę oraz nudności.
Wygląd i skład rośliny
Kudzu to efektowne pnącze sięgające nawet 30 metrów. Na drewnianej łodydze znajdują się piękne purpurowe kwiaty zbierające się w grona oraz trójlistkowe liście. Owoce przypominają 5-centymetrowe, owłosione strąki, posiadające wewnątrz nasiona. Korzeń kutry jest duży i bulwiasty.Jak już wspomniano roślina posiada właściwości lecznicze, a wszystko dlatego, że jej skład jest bogaty w wiele minerałów: fosfor, żelazo, wapń. Ponadto znajdują się w niej izoflawony, daidzeiny, di glikozydy oraz puerarino-7-ksylosydy. Bez obaw kudzu może być stosowany przez osoby z nietolerancją glutenu i laktozy, ponieważ nie stwierdzono ich obecności w roślinie.
Korzeń kudzu — właściwosci
Pierwsze informacje o właściwościach leczniczych korzenia kudzu pochodzą z I wieku. Aktualnie naukowcy badający drogocenne działanie rośliny potwierdzają informacje dawnych zielarzy.Na początku korzeń służył do leczenia chorób objawiających się płytki pod skórą — migreny czy gorączki. Według dzisiejszych badań ta cudowna roślina zalecana jest przy anginie, alergiach, biegunce, nadciśnienia tętniczym i chorobach układu krążenia, a więc posiada szeroki zakres działania.Ciekawostką jest fakt, że roślina może pomoc przy nagłej utracie słuchu, pierwszych objawach odry, stanów zapalnych ścięgien oraz sztywności karku.Ale to nie wszystko, ustalono, że korzeń kudzu pomaga w walce z nowotworem prostaty. Potwierdzono, że stosując tę roslinę u chorych mężczyzn markery nowotworowe spadły aż o 50-80%. Co ważne roślina pomaga także w walce z innymi rodzajami nowotworów (poza nowotworami jajników i piersi). Rozwój choroby jest hamowany przez zawarta w kudzu genisteinę.
Korzeń kudzu — przeciwskazania
Mimo cudownych właściwości rośliny istnieje grupa osób, które nie powinny stosować leków z korzeniem kudzu. Należą do nich dzieci do lat 3, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia oraz przeciwzakrzepowe także powinny wstrzymać się z przyjmowaniem tych substancji.Preparaty z kudzu należy odstawić co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem operacyjnym. W razie jakichkolwiek skutków ubocznych leki należy natychmiast odstawić, jeżeli działania niepożądane nadal będą dokuczać należy skontaktować się z lekarzem.