Wybór najlepszej opcji zależy od kombinacji trzech czynników: dostępnego czasu, posiadanych umiejętności i zasobów finansowych. Jak więc urządzić sobie nowe mieszkanie?
Dla niektórych wybór jest prosty i oczywisty. Wszystko zrobią samemu. Inni wolą scedować prace na fachowców. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na wybór standardu „pod klucz”, co oznacza, że wszystkie prace związane z wykończeniem mieszkania bierze na siebie deweloper. Która opcja jest lepsza?
Sposób pierwszy: z deweloperem
Opcja zlecenia wszystkich prac związanych z urządzeniem mieszkania deweloperowi wydaje się najwygodniejsza. Z kilku powodów. Po pierwsze, można zacząć dostosowywanie lokalu do własnych potrzeb już na etapie stanu deweloperskiego. Na rynku są już bowiem takie firmy, które oferują możliwość dowolnego (choć ograniczonego wymaganiami konstrukcyjnymi) ustawienia ścianek działowych czy montażu instalacji elektrycznych. Dzięki temu można samodzielnie zadecydować o rodzaju kuchni lub wielkości poszczególnych pomieszczeń. Taką możliwość daje swoim klientom min. Osiedle Słoneczny Ołtaszyn we Wrocławiu.
Drugim powodem, dla którego wybór wykończenia mieszkania przez dewelopera wydaje się być szczególnie interesujący jest zwyczajna wygoda. Nie trzeba użerać się z podwykonawcami, zamawiać materiałów czy wychodzić wcześniej z pracy żeby odebrać dostarczone drzwi. Dobrze jest także pamiętać o tym, że deweloper daje na wszystkie prace gwarancję. Ta może być przydatna, kiedy dojdzie do jakiejś awarii.
Wadą tego rodzaju rozwiązania jest to, że sporo kosztuje. Według różnych szacunków za urządzenie lokalu trzeba dopłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za m2.
Sposób drugi: z firmą remontową
Wykończenie mieszkania z wyspecjalizowaną firmą remontową niekoniecznie musi być tańsze. Te największe i najbardziej profesjonalne w zasadzie oferują podobny zakres usług jak deweloperzy. Różnicą jest to, że firma działa w takim mieszkaniu, jakie zastanie. Z reguły nie ma mowy o przesuwaniu ścianek itd.
Podobnie jak deweloperzy, także firmy remontowe oferują gwarancję. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to raczej tych większych i bardziej profesjonalnych. Mniejsi, a zwłaszcza tańsi wykonawcy niekoniecznie będą spełniali wymagania klientów w tej kwestii.
Ponieważ ceny firm wykonujących zlecenia kompleksowo są dość wysokie, można pokusić się o tańszą opcję i zlecać poszczególne prace różnych fachowcom. Taka strategia z pewnością pozwoli obniżyć koszta, jednak wiązać się będzie z koniecznością większych nakładów pracy. Trzeba będzie specjalistów znaleźć, dopasować harmonogramy czy po prostu ściślej ich nadzorować.
Sposób trzeci: na własną rękę
Stąd już krok do wykonywania remontu na własną rękę. Wprawdzie wciąż jeszcze do niektórych prac trzeba będzie najmować fachowców (np. wykonania instalacji elektrycznych czy hydraulicznych) jednak większość można będzie zrobić samodzielnie. Podłogi, płytki w łazience, tapety na ścianę czy drobne wykończenia – wszystko to kosztować będzie tyle, ile materiały.
Oraz, tyle ile czas poświęcony na tę pracę. To duży minus samodzielnego wykańczania mieszkania. Żeby wszystko zrobić tak, jak należy, trzeba będzie poświęcić sporo czasu. Niektórzy biorą w tym celu urlop, inni po prostu pracują wieczorami. Czy to dobry sposób na urządzenie lokalu? Wszystko zależy od kombinacji trzech czynników: czasu, umiejętności i pieniędzy.
Źródło: Osiedle Słoneczny Ołtaszyn