Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o blachodachówce?

Istnieje dzisiaj szereg różnorodnych materiałów, którymi można pokrywać dach. Od lat na rynku dominują dachówki oraz blacha. Ostatnimi czasy dużą popularność zyskuje także swoiste połączenie tych dwóch materiałów. Chodzi tu rzecz jasna po blachodachówkę.

Czym jest blachodachówka?

Jest to element blaszany, który pod pewnymi względami przypomina tradycyjną dachówkę. Niemniej jednak, podobieństwo dotyczy przede wszystkim kształtu. Jeśli chodzi o to, z czego zrobiona jest dachówka, a z czego tworzy się blachodachówki, są to zupełnie inne materiały. Przeważnie, dachówki wykonane są z ceramiki, podczas gdy blachodachówki, jak sama nazwa wskazuje, są blaszane.

Dachówki są zastępowane przez swoje blaszane odpowiedniki z powodu tego, iż są po prostu bardziej praktyczne. Montowanie tradycyjnych dachówek jest zdecydowanie trudniejsze, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe. Blaszane dachówki natomiast można położyć w zasadzie na każdego rodzaju dachu. Ponadto, również ich cena najczęściej jest zdecydowanie niższa, gdyż wyprodukowanie elementów blaszanych z reguły jest tańsze, niż produkcja ceramiki.

Podobieństwo do blachy trapezowej

Jak wspomniano, blachodachówka jest nieco podobna do dachówek ceramicznych. Jednakże, nie można również nie zauważyć podobieństwa do blachy trapezowej, które jest jeszcze większe. Generalnie, kształt blachodachówki jest taki sam jak kształt dachówki ceramicznej, natomiast materiał wykorzystany do jej stworzenia jest taki sam jak w przypadku blachy trapezowej.

Najczęściej dachówki blaszane są stalowe. Wynika to z tego, iż metal ten w porównaniu do pozostałych jest bardzo mocny i wytrzymały. Dlatego też, podobnie jak blachy trapezowe, również blachodachówki konstruuje się ze stali. Przeważnie jednak, nie jest to w 100% czysta stal. Niezbędny okazuje się bowiem dodatek cynku, który stanowi zabezpieczenie przed ewentualną korozją.

Co wybrać?

Otwarte pozostaje pytanie odnośnie tego, co właściwie lepiej wybrać, dachówkę, blachodachówkię, czy może blachę trapezową? Wydaje się, że zależy to od sytuacji, rodzaju budynku,. zmysłu estetycznego i jeszcze kilku innych kwestii.

Rzecz w tym, że za najbardziej atrakcyjne wizualnie często uważane są dachówki. Z drugiej strony, blachodachówka zwykle jest na tyle podobna do dachówki, że ciężko ją odróżnić. Można więc spokojnie zastępować nią ceramikę i nie trzeba martwić się op estetykę. Blacha trapezowa natomiast najlepsza jest wtedy, gdy zdecydowanie najważniejsza jest funkcjonalność pokrycia dachowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Leave a comment