Do oceniania stanu tętnic i żył służy przede wszystkim badanie dopplerowskie, dzięki któremu możliwe staje się wykrycie zaburzenia krwi, rozmaitych patologii w naczyniach krwionośnych. Jest to popularne badanie diagnostyczne, za pomocą którego można również monitorować rozwój schorzeń. USG Doppler ma szerokie zastosowanie, nie wymaga specjalnego przygotowania, trwa zwykle nie więcej niż kilkanaście minut.
Co warto wiedzieć o ultrasonografii dopplerowskiej?
Ultrasonograf dopplerowski pozwala na zobrazowanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne, a jest to możliwe dzięki ultradźwiękom. Wykorzystywane są zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od erytrocytów w naczyniach. Ogromną zaletą USG Dopplera jest jego bezinwazyjność, można mówić o całkowitym bezpieczeństwie. Nie ma wobec tego przeciwwskazań do tego, aby przeprowadzić je w przypadku kobiet ciężarnych, nawet wielokrotnie.
Ultrasonografia dopplerowska służy do diagnostyki zakrzepów, tętniaków, niewydolności żylnej, chorób tętnic obwodowych, wrodzonych wad serca i zastawek serca. Ultrasonografia dopplerowska ma przebieg podobny do zwykłego badania USG, nie ma w tym niczego skomplikowanego. Na skórę pacjenta aplikuje się żel, który ułatwia obrazowanie struktur wewnętrznych ciała. Wszystko widać wyraźnie na monitorze, wystarczy przesuwać głowicę w obrębie poszczególnych narządów. Można także usłyszeć szum krwi, która przepływa przez naczynia krwionośne.
Czy do ultrasonografii dopplerowskiej trzeba się przygotować?
Ultrasonografia Doppler jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinno się jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, jeśli dotyczy ono obrazowania struktur jamy brzusznej. Wymaga się diety lekkostrawnej, bez warzyw i owoców, ciemnego pieczywa i innych produktów obfitujących w błonnik pokarmowy. Niezbędne staje się również zażycie odpowiedniego preparatu zapisanego przez lekarza, aby usunąć z przewodu pokarmowego nagromadzone powietrze.
Mogłoby się wydawać, że nie ma ono większego znaczenia, ale zaburza przebieg badania, co stanowi barierę dla ultradźwięków. Na kilka godzin przed USG Doppler powinno się przestać przyjmować pokarmy, to samo dotyczy napojów słodzonych i gazowanych. Można śmiało pić wodę niegazowaną. Istotne będzie także, aby nie sięgać po tytoń, nie powinno się także żuć gumy ze względu na połykanie powietrza. Badanie dopplerowskie wskaże dokładne miejsca zmian chorobowych w postaci niedrożności, zatorów żylnych i tętniaków.