Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto spożywać dziurawiec?

Dziurawiec zawiera olejki eteryczne bogate w składniki o właściwościach leczniczych. Wielu ludzi pozbyło się uporczywych dolegliwości, stosując napar z dziurawca pospolitego. Ta roślina od pokoleń pomaga w leczeniu różnorodnych schorzeń, więc warto się z nią zapoznać.

Kiedy i jak stosować dziurawiec?

Dziurawiec to roślina spotykana na całym świecie, z ponad pięciuset gatunków w swojej rodzinie. W Polsce łatwo można ją znaleźć na przykład na leśnych polanach i łąkach. Liście dziurawca mają charakterystyczne miejsca gromadzenia olejków eterycznych, które sprawiają, że wyglądają na dziurawe. Stąd wzięła się jego nazwa.

Dziurawiec pospolity zbiera się podczas kwitnienia, które zwykle zaczyna się w połowie czerwca i kończy w lipcu. Właściwie zerwane pędy z pąkami i kwiatami umożliwiają roślinie ponowne kwitnienie w sierpniu, dzięki czemu dostarcza wiele korzyści w ciągu jednego roku.

Zastosowanie dziurawca i jego wpływ na organizm

Dziurawiec posiada liczne właściwości lecznicze i łagodzące różne dolegliwości. Jego korzystne działanie jest znane na całym świecie, a wiele osób zawdzięcza mu powrót do zdrowia.

Dziurawiec pospolity działa korzystnie na układ pokarmowy, chroniąc cały układ trawienny, pobudzając wydzielanie soków trawiennych i wzmacniając wątrobę oraz trzustkę. Jednak nie tylko układ pokarmowy korzysta z właściwości dziurawca. Działa on także łagodząco na nerwy, przywracając spokój w sytuacjach stresowych oraz poprawiając koncentrację i procesy pamięciowe. Wielu ludzi uważa, że przemywanie skóry naparem z dziurawca łagodzi stany zapalne, stabilizuje wydzielanie łoju i efektywnie oczyszcza zatkane pory skóry.

Czy warto stosować dziurawiec pospolity?

Dziurawiec jest znany od dawna, a jego cenne składniki o działaniu leczniczym i łagodzącym różne dolegliwości są udokumentowane. Warto sięgać po naturalne zioła i korzystać z dobrodziejstw roślin. Nie zawsze syntetyczne leki są lepsze – często farmaceutyki podrażniają organizm, co nie ma miejsca w przypadku stosowania roślin leczniczych.

Leave a comment