Tokarka uniwersalna do metalu jest to rodzaj maszyny technologicznej, która przeznaczona jest do obróbki skrawaniem. Dzięki obrotowi materiału obrabianego, w dość prosty sposób uzyskuje się powierzchnie obrotowe. Do toczenia różnych przedmiotów, oprócz tokarki, używa się także innych przedmiotów. Są to wiertła, nóż tokarski i wiele innych akcesoriów.
Rodzaje tokarek uniwersalnych do metalu – jak wybrać tą odpowiednią?
Choć przemysł się coraz bardziej automatyzuje, to tokarka uniwersalna do metalu jest ciągle tym narzędziem, którego używa się często, zwłaszcza w mniejszych fabrykach i zakładach. Dobranie właściwych parametrów toczenia uzależnione jest głównie od wielkości i rodzaju materiału, noża, a także od chropowatości materiału, który ma być obrabiany. Chropowatość może rosnąć wraz z prędkością posuwu, a maleć z prędkością spawania. Jednak posuw, który jest zbyt wolny, nie zapewnia prawidłowego przebiegu procesu spawania, natomiast zbyt szybka prędkość skrawania nagrzewa nadmiernie narzędzia i materiał. Wymiarowość i jej dokładność uzależniona jest od rodzaju tokarki. Chcąc uzyskać przedmiot wykonany dokładnie i precyzyjnie należy wybrać taką tokarkę uniwersalna do metalu, która połączy wszystkie te parametry odpowiednio.
Przebieg pracy tokarki uniwersalnej do metalu
Materiał, który ma podlegać obróbce, umieszcza się w szczękach tokarki. Następnie mocuje się je w imaku, który umożliwia tokarzowi sterować ruchem narzędzia w dwóch osiach, prostopadłej i równoległej do osi obrotu materiału. Proces technologiczny tokarki przebiega na trzech etapach. Pierwszy to obróbka zgrubna, w której usuwany jest nadmiar materiału. Drugi etap to obróbka kształtująca, która nadaje przedmiotowi pożądany kształt. Ostatnim, trzecim etapem jest obróbka wykańczająca, którą nie zawsze przeprowadza się na całej powierzchni, natomiast zapewnić ma klasę dokładności i niedużą chropowatość.
Jakie są rodzaje tokarek?
Tokarki podzielić można na kłowe, uchwytowe, rewolwerowe i wielonożowe, automaty i półautomaty, tokarki karuzelowe, specjalizowane i do gwintów.Jest to podział ze względu na różnorodną konstrukcję, a także sposób pracy, kształt powierzchni obrabianej oraz sposób jej mocowania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.