Skip to content Skip to footer

Akcesoria kominiarskie do wytwarzania dymu

Praca kominiarza bardzo często wiąże się z koniecznością sprawdzenia całej instalacji kominowej pod kątem jej drożności. W tym celu stosuje się akcesoria, które są w stanie wytworzyć dużą ilość gęstego, dobrze widocznego dymu. Co ważne, akcesoria ta posiadają też szereg innych, interesujących właściwości.

Zapałki sztormowe, czyli co?

Bardzo często kominiarze wykorzystują w swej pracy zapałki sztormowe. Są to akcesoria o wyjątkowych właściwościach. Po pierwsze, po zapaleniu normalnie się palą. Jeśli jednak płomień zostanie zdmuchnięty, zapałki wciąż imitują bardzo silny strumień dymu. Co ważne, dym ten ulatnia się nawet przez kilkadziesiąt sekund.

Akcesorium to pozwala na efektywne sprawdzenie ciągłości przewodu kominowego. Zapałkę podsadza się w palenisku, a po jej zgaszeniu można łatwo zobaczyć, czy dym nie ulatnia się przez różnego rodzaju szczeliny, pęknięcia i inne nieszczelności w instalacji kominowej. Co ciekawe, zapałki te są dość tanie i dostępne w małym, funkcjonalnym opakowaniu.

Bezpieczeństwo pracy

Ważną cechą zapałek sztormowych jest ich bezpieczeństwo. Jak na profesjonalne akcesoria kominiarskie ich skład jest tak dobrany, aby wytwarzany przez nie dym nie był szkodliwy dla mieszkańców, jak i dla samego kominiarza. Trzeba bowiem pamiętać, że dym generowany przez zapałkę może ulotnić się do wnętrza domu lub mieszkania.

Jak zatem wykonane są te kominiarskie akcesoria? Otóż masa dymna zapałek została wyprodukowana bez udziału siarki i metali ciężkich. Co więcej, została ona wykonana zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi składu produktów spalania.

A może by tak świece dymne?

Pod względem funkcjonalnym, świece dymne to akcesoria kominiarskie, które mają olbrzymią przewagę nad zapałkami. Naturalnie ma to też wpływ na cenę pojedynczego opakowania. Po ich zapaleniu nie emitują one płomienia, lecz dużą ilość dymu. Co ważne, dym ten jest wytwarzany nawet przez 5 – 7 minut!

Podsumowując, istnieje wiele ciekawych akcesoriów kominiarskich, aczkolwiek produkty dymne wyróżniają się bardzo ciekawymi właściwościami użytkowymi. Mało tego! Pod tym względem znacznie różnią się one od innych rodzajów tegoż asortymentu, gdyż za ich pomocą można od razu sprawdzić stan przewodu kominowego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PascalPolska

Leave a comment