Kupowanie mieszkania, które chcemy później wynająć, to dla wielu osób całkiem interesują forma inwestycji. Często tez uważana za coś, co może konkurować z lokatami. Jeśli jednak chcemy, żeby ta inwestycja uzyskiwała wysoki zwrot, warto zadbać, żeby mieszkanie jak najszybciej było przez kogoś wynajęte. Co zrobić, by tak się stało?
Dobrze wybieraj lokalizację
to kwestia, o której trzeba myśleć już na etapie kupowania nieruchomości. Niby to rzecz oczywista i jasna, ale często ustępuje miejsca cenie, co jest sporym błędem. Warto jednak pamiętać, że cena to tylko kwestia tego, ile pieniędzy wkładamy na początku, a trzeba jeszcze myśleć o tym, jak szybko inwestycja się zwróci. W tym temacie trzeba natomiast myśleć o tym, w jakiej okolicy najwięcej osób szuka mieszkania do wynajmu. Ponadto dzięki dobrej lokalizacji można walczyć jakością, a nie niskimi opłatami za wynajem.
Miejsce, które wybierzemy zależy między innymi od tego, o jakich najemcach myślimy. Jeśli mieszkanie, które nabędziemy, będzie znajdować się w dużym mieście, można wziąć pod uwagę studentów, a sam lokal znaleźć w pobliżu ośrodków akademickich. Daje to spore możliwości w szybkim odnalezieniu najmujących, ale z drugiej strony najem dotyczyć będzie tylko roku akademickiego, a dwa lub trzy miesiące pozostaną nieobłożone. Istnieje jednak ryzyko, że ewentualne zmiany w strukturze demograficznej, mogą w przyszłości wpłynąć na opłacalność takiego podejścia do wynajmu.
Można też skupić się na najmujących bardziej dojrzałych i ustabilizowanych życiowo, w szczególności na młodych rodzinach. W ich przypadku najlepsze okażą się lokalizacje o dobrym skomunikowaniu z innymi częściami miasta – tak, by mogli łatwo dojeżdżać do pracy. Będzie to dla nich kluczowy czynnik, ważniejszy nawet od wielkości czynszu.
Najbardziej ustabilizowana grupa najmujących, to osoby bardziej zamożne. Te mogą płacić nawet większe czynsze i wynajmują mieszkania w bardziej prestiżowych dzielnicach. Jednak uwaga, mimo że mogą oni dużo płacić, to stawiając na tą grupę najmujących sporo ryzykujemy. Wynika to z tego, że bardziej zamożne osoby mogą stosunkowo szybko postanowić o zmianie mieszkania najmowanego na własne , wziąć kredyt i przenieść się do samodzielnie kupionego mieszkania.
Liczba pokoi ważniejsza od powierzchni
Metraż może wydawać się ważną cechą mieszkania. Czy faktycznie? Okazuje się, że choć ma spore znaczenie, to na pierwszym miejscu zawsze będzie liczba pomieszczeń. Dlatego szybciej znajdzie lokatorów mieszkanie trochę mniejsze, za to posiadające dwa pokoje. Bierz to pod uwagę już w momencie szukania mieszkania, w które chcesz zainwestować w celu późniejszego wynajmu! Zwłaszcza, że w przypadku mieszkania kilkupokojowego zwiększasz grupę potencjalnych najmujących o osoby, które chcą wynająć mieszkanie na spółkę z kimś innym i dzielić się pokojami.
Wyposażenie i aranżacja
Na pewno szybciej znaleźć najmującego, gdy mieszkanie ma przynajmniej podstawowe wyposażenie, czyli np. podstawowe meble, lodówkę, stół. Jednak trzeba brać pod uwagę, że umowa powinna przewidzieć odpowiedzialność za ich stan. Ponadto trzeba również pamiętać, ze osoby, które chcą się wprowadzić na dłużej, chcą część wynajmowanego mieszkania zagospodarować po swojemu. Dlatego też nie można przesadzać z aranżacją i zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni.