Skip to content Skip to footer

Jak samodzielnie wykonać wieszak na kilka rowerów?

rp_wieszak-na-rowery-2-350x193.jpgNawet w dość sporym mieszkaniu przechowywanie kilku rowerów opartych jeden o drugi może być sporym problemem. Nie chodzi tu już bowiem o sam fakt zajmowania przez nie dużej ilości przestrzeni, ale również o to, że korzystanie z tak ustawionych rowerów jest zwyczajnie niewygodne – rowery obijają się o siebie, a ich wyciąganie wymaga przestawiania innych jednośladów.

Jeśli więc aż za dobrze znamy problem z wygodnym ustawieniem w domu kilku dwukołowców, możemy pokusić się o samodzielne wykonanie wieszaka na rowery.

Co trzeba przygotować?

Aby samodzielnie wykonać wieszak na rowery, konieczne jest posiadanie:

– kątowników 30×20 mm lub o profilu U – w obu przypadkach po 100 cm długości na każdy rower,
– dybli – po 4 sztuki na rower,
– karabinków – po 1 sztuce na rower,
– linek o grubości 2 mm – po 1 metrze na rower.

Należy również przygotować niezbędne do pracy narzędzia:

– miarkę stolarską,
– wkrętarkę lub wiertarkę,
– wiertło o średnicy dybla,
– szlifierkę kątową lub piłkę do metalu, jeżeli kątowniki nie zostaną przecięte w sklepie,
– poziomnicę.

Mocowanie na cztery rowery

Na ścianie o wysokości 2,7 m najwygodniej jest umieścić cztery rowery. Wieszak na rowery zwykle kończy się w tym przypadku na wysokości ok. 2,5 m, jeżeli pierwszy z rowerów ustawiany jest na podłodze, a każdy następny opierany na kątownikach przymocowanych do ściany. Należy pamiętać, że średnio na każdy rower trzeba pozostawić 40 cm wysokości pomiędzy kątownikami, jednak wysokość ta może zmieniać się w zależności od wielkości pedałów i kierownicy w danym pojeździe.

 

Jeśli natomiast chodzi o szerokość rozstawu kątowników, musi ona być dopasowana do rozstawu kół rowerów. Tradycyjnie jednak wieszaki na rowery dla osób dorosłych mają kątowniki rozstawione na szerokość 50 cm.

Krok po kroku

Gdy wymierzymy dokładnie, na jakiej wysokości mają znaleźć się poszczególne kątowniki i jaka będzie szerokość pomiędzy nimi, możemy zabrać się za ich przycinanie (bądź iść do sklepu i zamówić kątowniki o odpowiednich wymiarach). Następnie należy zmierzyć ścianę z poziomnicą, zaznaczyć na niej miejsce na dyble i wywiercić otwory.

Kolejnym krokiem tworzenia wieszaka na rowery jest wkręcenie dybli i haczyków oraz przymocowanie do nich linek, które będą podtrzymywać rower w odpowiedniej pozycji. Po zamocowaniu linek należy przystąpić do odmierzania ich długości – w tym celu trzeba ustawiać kolejno rowery na ich miejscach i odcinać zbędną część linki. Końce linek dobrze jest przypalić, a także zawiązać na nich pętelki, które będą zaczepiane o karabińczyki.

Warto zaznaczyć, że takie mocowanie rowerów może skutkować brudzeniem się ściany, więc dobrym pomysłem jest położenie na nią zmywalnej fototapety. Nie mniej jednak nie jest to duża uciążliwość, zważywszy na fakt, iż samodzielne wykonanie wieszaka na rowery nie kosztuje nas więcej niż 60-70 zł.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus P

Leave a comment