Skip to content Skip to footer

Jak stworzyć schemat instalacji elektrycznej dopasowany do potrzeb mieszkańców?

Schemat instalacji elektrycznej w domu jest jednym z elementów, który musi zostać zawarty w dokumentacji budowlanej. Muszą się tam znaleźć nie tylko informacje dotyczące podstawowych parametrów oraz rozwiązań, ale również ewentualnych modyfikacji, które mogą się pojawić na etapie montażu instalacji elektrycznej.

Idealna moc przyłączeniowa a Schemat instalacji elektrycznej w domu

Jak zapewne wiele osób doskonale wie, w przypadku domów jednorodzinnych najczęściej źródłem energii elektrycznej jest sieć elektroenergetyczna zarządzana przez lokalne przedsiębiorstwo energetyczne. Ze względu na to, że budynki jednorodzinne są zaliczane do grupy IV, w ich przypadku moc przyłączeniowa wynosi powyżej 40kW, przy zabezpieczeniu przedlicznikowym na poziomie 63A.

Aby budynek mógł zostać przyłączony do zewnętrznej sieci niskiego napięcia, musi zostać zastosowana specjalna tablica złączowa, która najczęściej umieszczana jest na linii ogrodzenia posesji. Jest to miejsce, które pełni dość istotną funkcję, ponieważ to właśnie w nim znajdują się zabezpieczenie główne. Tuż nad tablicą znajduje się licznik z układem pomiaru energii elektrycznej czynnej, a także z zabezpieczeniem.

Rozdzielnica – jeden ważnych elementów schematu instalacji elektrycznej

Jednym z istotnych elementów schematu instalacji elektrycznej w domu jest rozdzielnia. Jest to po prostu skrzynka z drzwiczkami, która najczęściej umieszczana jest na ścianie opcjonalnie w specjalnie wydzielonej do tego wnęce. W rozdzielnicy umieszczona jest instalacja odbiorcza oraz przyłącza od zewnętrznej sieci elektromagnetycznej. Jest to także miejsce dla instalacji zabezpieczeń nadmiarowych. Takie zabezpieczenia to nic innego jak odpowiedniki używanych jeszcze do niedawna bezpieczników. Zabezpieczenia nadmiarowe stosowane są w celu ochrony obwodów elektrycznych przed skutkami prądów zwarciowych i przeciążeniowych.

Dla zachowania bezpieczeństwa i funkcjonalności a w rozdzielni muszą zostać umieszczone również specjalne wyłączniki różnicowoprądowe, dzięki którym możliwe jest odłączenie zasilania w bardzo krótkim czasie jeżeli zajdzie taka potrzeba. W tym miejscu powinny znaleźć się również ochronniki przeciwprądowe oraz wszelkie aparaty, które są powiązane z zasilaniem czy sterowaniem odbiornikami w instalacji elektrycznej.

Leave a comment