Nic prostszego niż wziąć katalog, porównać oferty i dokonać wyboru. Problem w tym, że okna PCV to produkt specyficzny, w którym marketingowa gra pozorów odgrywa znaczącą rolę. Dobrze więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
Jeżeli zaczniemy dobrze przyglądać się katalogom produktów uderzy nas zadziwiająca prawidłowość. Typowe okna PCV wcale nie są aż tak typowe. Przykład: drzwi balkonowe mogą być dwudzielne symetrycznie, podczas gdy okno obok będzie miało podział niesymetryczny. Każda zmiana będzie w takim przypadku oznaczała konieczność dokonania dopłaty, a więc podniesie koszt wyposażenia domu w okna PCV.
To dość częsty trik – okna typowe prezentowane są w katalogach z niskimi cenami, jednak kiedy przychodzi do rzeczywistego wyboru trzeba zapłacić znacznie więcej. Producenci liczą, że jeśli klient już do nich przyjdzie, to nie będzie miał się jak wycofać. Kto nie chce przepłacać, powinien zwrócić na to uwagę.
Powinien także zastanowić się, czy w każdym pomieszczeniu potrzebuje okien otwieranych. Te, które nie mają możliwości otwierania są bowiem dużo tańsze. Do wietrzenia wystarczy otwieranie jednego czy dwóch skrzydeł, a mycie możliwe jest z zewnątrz.
Można także zwrócić uwagę na to, w jakich kolorach oferowane są okna w katalogach. Jeśli planujemy ściany domu w barwach charakterystycznych, możemy mieć problem z doborem okna PCV ze standardowej oferty. Także tę kwestię należy wziąć pod uwagę – dobór indywidualnego koloru może kosztować bardzo różnie i nie zawsze najtańsza oferta będzie tą najkorzystniejszą .
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to dostępność transportu i montażu. Może się okazać, że oferta tańsza będzie wymagała dopłaty za dodatkowe usługi, co w ostatecznym rozrachunku wyjdzie drożej niż w przypadku oferty droższej, ale kompletnej. Poza tym ekipa, która montuje okna danej firmy na co dzień będzie pewniejsza niż fachowcy wynajęci doraźnie, bez pewności, że mają odpowiednie doświadczenie.