Otoczenie, w jakim przebywamy ma niewątpliwie ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niezależnie od tego czy jest to wnętrze domowe czy biurowe, aranżacja miejsca zawsze wyraźnie oddziałuje na ludzką psychikę. Wyjątkowe wnętrza na długo pozostają w naszej pamięci, a odpowiednio skomponowane pomieszczenia mieszkalne zapewniają swoim domownikom przede wszystkim komfort ale również poczucia ciepła, wygody i bezpieczeństwa.
Co buduje ten klimat? Na pewno odpowiednia barw, harmonia przedmiotów i porządek który uzyskamy dzięki odpowiedniemu doborowi mebli. Meble dopasowane do charakteru wnętrza (pokój gościnny, kuchnia czy sypialnia) są podstawym elementem, który pozwoli nam na stylową aranżację wnętrz. Musimy jednak poświęcić nieco czasu na odpowiedni ich dobór…
Jak wybierać meble?
Meble to jeden z najważniejszych elementów architektury wnętrz. Czym więc powinniśmy się kierować przy ich zakupie? Pierwszorzędną sprawą jest określenie miejsca ich przeznaczenia wraz z wszystkimi szczegółami. Jeśli w planach mamy wystrój restauracji, to musimy wiedzieć, w jakim charakterze będzie ona utrzymana – tradycyjnej elegancji czy raczej w nowoczesnym stylu. Kupując meble gabinetowe musimy wziąć pod uwagę ich funkcjonalność podczas pracy oraz reprezentatywność, gdyż podczas negocjacji z partnerami biznesowymi, meble będą określały wizerunek i pozycję firmy.
Zaś projektując wnętrze własnego domu bądź mieszkania, konieczna jest analiza oczekiwań i preferencji wszystkich domowników, oraz możliwości finansowych – meble mogą być bowiem bardzo kosztowne (co nie zawsze jest zresztą równoznaczne z jakością!).
Aranżacja powierzchni mieszkaniowej powinna być atrakcyjna, wygodna oraz przytulna. Meble powinny zapewnić nie tylko dobry wygląd, ale także funkcjonalność. Okazuje się, więc, że dobór odpowiedniego wyposażenia nie jest dla rodziny łatwym zadaniem. Zdecydowanie za mało wiemy o wystroju wnętrz by dobrze wszystko przygotować. W efekcie, chcąc zachować harmonię pomiędzy poszczególnymi miejscami w domu lub mieszkaniu, umeblowanie prawie każdego pomieszczenia sprawia kłopot. Nie należy się jednak pochopnie zrażać, gdyż mimo trudności, aranżacja wnętrz pobudzając wyobraźnię, staje się fascynującą przygodą i możliwością wyrażenia siebie.
Różne style – różne aranżacje
Pierwszym krokiem, od jakiego powinno rozpoczynać się poszukiwania idealnych mebli, jest wybór stylu, w jakim będzie utrzymane wnętrze. Dom w stylu nowoczesnym będzie bardziej odpowiedni dla osób przepełnionych energią i dynamizmem, nade wszystko ceniących sobie wygodę i komfort. Styl klasyczny przypadnie do gustu osobom, dla których tradycyjne wartości i ciepło domowego ogniska stanowią najwyższą wartość w życiu. Meble o nowoczesnej stylistyce wykonane są z trwałych, odpornych na zarysowania materiałów. Przeznaczone są dla użytkowników, którzy preferują funkcjonalność i wygodę. Odpowiadają osobom, które lubią podkreślać swój indywidualizm oraz nie lubią standardowych rozwiązań. Charakterystyczna dla stylu nowoczesnego jest kreatywność, a szczególnie łamanie przyjętych ogólnie konwencji i zasad. Meble w stylu nowoczesnym charakteryzują się prostymi krawędziami, żywymi kolorami lub wręcz przeciwnie sterylną bielą czy czernią. Specyfiką tego stylu są także nietypowe połączenia i zestawienia, kontrasty lub pełna harmonia.
Meble w stylu klasycznym, odwołujące się do tradycji, tworzone są z duchem przeszłości. Istnieje wiele odmian tego stylu. Zaliczamy do niego między innymi styl staropolski, tradycyjny, rustykalny, angielski, prowansalski i wiele innych. Charakterystyczna dla mebli w stylu klasycznym jest przestronność i wygoda. Krawędzie mebli są raczej łagodnie zaokrąglone niż proste. Aranżacja wnętrza w stylu tradycyjnym jest bardzo prosta, a zarazem elegancka. Dopełnieniem salonu bądź przedpokoju jest duży żyrandol klasyczny, który nada stylu w każdym domu. Klasyczne4 lampy sprawdzają się niemal że w każdych wnętrzach dodając im szyku. W dużych sklepach typu Ikea można znaleźć żyrandole bardzo wysokiej jakości w niezbyt wygórowanych cenach. Montując żyrandol w swoim salonie zapewnimy odpowiednie oświetlenie dla całego pokoju dzięki czemu cały wystój będzie wyglądał znacznie lepiej.
Meble i akcesoria wykończeniowe zaprojektowane w stylu klasycznym są (prawie 😉 zawsze modne. Ponadto wykonuje się je wyłącznie ze szlachetnych materiałów mianowicie z naturalnego drewna, który kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.Bardzo często wyposażone są w stylowe dodatki np. drewniane uchwyty o falistym kształcie, witraże, rzeźbione listwy, ozdobne szkło, czy piękne fronty z materiału.
Styl klasyczny wymaga jednak przestrzeni, a więc najlepiej prezentuje się w przestronnych, dużych i jasnych pomieszczeniach. Atmosfera mieszkania lub domu urządzonego w stylu tradycyjnym jest bardzo przytulna i rodzinna. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.
Aranżacja powierzchni mieszkalnej powinna stanowić kwintesencję dobrego smaku, elegancji i stylu, a przy tym wskazywać na upodobania ich użytkowników.
Samodzielnie, czy z architektem?
Powyższy tekst nie jest dokładną instrukcją, miał tylko na celu zainspirować Państwa do własnych poszukiwań. Architektura wnętrz to dziedzina budownictwa wymagająca dużej wyobraźni, pomysłowości oraz odrobiny wiedzy z zakresu planowania. W zależności od dostępnych środków finansowych, możemy więc zdecydować się na wynajęcie profesjonalnego architekta, który pomoże nam zaplanować wygląd wnętrz, lub też spróbować zaaranżować je samodzielnie.
Osobiście gorąco polecam samodzielne próby – nawet gdy nasz plan nie będzie zbyt spójny i pewnych problemów nie uda nam się rozwiązać, dopóki nie zakupimy szaf, stołów i krzeseł, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Naniesie on na naszym projekcie odpowiednie poprawki i zaproponuje rozwiązania alternatywne, dzięki czemu z jednej strony aranżacja będzie taka jak wymarzyliśmy, a jednocześnie pozostanie funkcjonalna i zachowa przyjęte standardy. Zlecenie aranżacji wnętrz od początku architektowi sugeruję wyłącznie wielkim leniom i totalnym bezguściom 😉