Skip to content Skip to footer

Na co pomoże nasturcja?

Nasturcja pięknie prezentuje się w ogrodzie, występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Warto wiedzieć, że jest rośliną jadalną, która wspaniale sprawdza się przykładowo jako dodatek do sałatki. Okazuje się, że ma szerokie zastosowanie w farmacji, to samo dotyczy kosmetologii. Wynika to z bogatego składu nasturcji, dzięki któremu można mówić o wielu właściwościach zdrowotnych.

Jakie właściwości lecznicze ma nasturcja jadalna?

W nasturcji znajduje się wiele soli mineralnych, witamin i olejków eterycznych, przez co od wieków stosuje się ją jako surowiec leczniczy. Obecne w niej związki chemiczne wykazują działanie antybakteryjne, antygrzybicze, przez co dodaje się ją do rozmaitych środków niwelujących zakażenia bakteryjne i grzybicze. Niezwykle skuteczne jest nawet smarowanie dermatoz sokiem nasturcji, przykładowo w celu pozbycia się opryszczki lub liszaja.

Wykazuje również działanie antyseptyczne, świetnie sprawdza się do odkażania ran, można nią w pełni zastąpić wodę utlenioną. Przy drobnych skaleczeniach sprawdza się rewelacyjnie, co wynika przede wszystkim z obecności oleju musztardowego. Można również liczyć na usprawnienie mikrokrążenia, działanie pielęgnujące na skórę. Dobrą wiadomością będzie również korzystny wpływ nasturcji na włosy, ponieważ poprawia ona ich kondycję, dodaje blasku, przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu i usuwa łupież.

W jakim celu warto stosować nasturcję?

Nasturcja właściwości? Roślina ta ma dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne, co wynika przede wszystkim ze sporej zawartości kwasu askorbinowego. Przy okazji można liczyć także na wzmocnienie układu odpornościowego, mniejszą podatność na rozmaite infekcje, szczególnie ze strony układu oddechowego. Po nasturcję sięga się w przypadku problemów ze strony układu moczowego, wykazuje działanie przeciwświądowe. Można ją jeść na różne sposoby, przykładowo dusić i podsmażać liście, to samo dotyczy owoców. Warto spróbować rolady serowej w liściach nasturcji, co stanowi świetną przystawkę lub przekąskę.

Inną propozycją jest pasta jajeczno-serowa, wystarczy ugotować jajka na twardo, zetrzeć żółty ser na tarce, doprawić majonezem. Z liści i kwiatów nasturcji robi się również pesto, łączy z solą, czosnkiem, oliwą, parmezanem, orzechami lub migdałami. Będzie to świetna opcja do makaronu, pieczywa, grzanek, ziemniaków, mięs i wędlin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasturcja mocno wpływa na smak potraw ze względu na jej wyraźnie pikantny smak, który można przyrównać do chrzanu i pieprzu połączonego z gorczycą. Nie należy wobec tego przesadzać z ilością owoców i liści, które są najbardziej pikantne.

Leave a comment