W dzisiejszych czasach poszukiwane są ekologiczne rozwiązania, które wpłyną na obniżenie kosztów utrzymania domów czy mieszkań. Już dawno wprowadzono wszelkiego rodzaju udogodnienia, które korzystają z energii wiatru czy słońca. Były one jednak niedostępne dla zwykłych użytkowników. Aktualnie sytuacja się zmieniła i na rynku pojawiły się nowe możliwości.
Jak można oszczędzić?
Pierwszym, podstawowym problemem związanym z utrzymaniem domu są koszty utrzymania. Im większy dom, tym te koszty mogą być większe. Klienci indywidualni szukają więc możliwości, aby oszczędzić. Takim rozwiązaniem, które jest coraz bardziej popularne, są systemy fotowoltaiczne.
Te systemy są oparte na odpowiednio zamontowanej instalacji fotowoltaicznej, która dostarcza energię elektryczną dla domu. Podstawą systemu są panele, które montowane są na dachach budynków.
Zalety paneli fotowoltaicznych
Przede wszystkim decydując się na tego typu rozwiązanie, można liczyć na znaczne oszczędności. Według producentów systemy fotowoltaiczne mogą ograniczyć koszty energii elektrycznej nawet o 95%, co w praktyce oznacza bardzo niskie rachunki.
Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu klient jest niezależny od elektrowni, i nieprzewidzianych zmian cen czy podwyżek. Nadwyżki energii można również odsprzedać i dzięki temu zaoszczędzić, lub nawet zarobić dodatkowe pieniądze.
Systemy fotowoltaiczne są całkowicie bezobsługowe. Po montażu paneli nie ma potrzeby nadzoru czy kontroli ich pracy. Firmy, które specjalizują się w tego typu usługach, oferują serwis, który zapewnia bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
Jak działa system?
Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest dość prosta. Jednostka światła, czyli w tym przypadku słońca, pada na panel zbudowany z krzemu. Krzem pochłania wiązki światła, jednocześnie wprawiając w ruch elektron, dzięki któremu wytwarza się energia elektryczna.
Na końcu całej instalacji znajduje się inwerter solarny, który ma za zadanie przekształcić energię słoneczną na prąd zmienny, wykorzystywany w instalacjach elektrycznych w domu.
Systemy fotowoltaiczne można montować na dachu lub gruncie, na wysokości 1,5-2,5 metra. Im więcej światła w danym rejonie, tym większa korzyść z paneli słonecznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.