Pianka PE to rodzaj spienionego polimeru wykorzystywanego na przestrzeni wielu branży przemysłowych – począwszy od motoryzacji, przez produkcję różnego rodzaju opakowań po branżę zabawkową i budowlaną. Wyjątkowe właściwości sprawiają, że pianka polietylenowa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem producentów. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są jej dwie, podstawowe odmiany różniące się między sobą właściwościami i zastosowaniem. Mowa o piance polietylenowej sieciowanej i niesieciowanej. Co kryje się za tym podziałem? Odpowiedź znajdziemy poniżej.
Pianka polietylenowa producent – czym się różnią pianka niesieciowana i sieciowana?
Jak wyjaśniają producenci, sieciowane i niesieciowane pianki polietylenowe różnią się zarówno zastosowaniem, jak i właściwościami. Co jest przyczyną powstania różnicy? Jak się okazuje, wynika ona z przebiegu produkcji obu rodzajów pianek. Sieciowana wersja powstaje przy użyciu czynnika sieciującego powodującego zmianę struktury tworzywa w tak zwany matrix, który następnie jest przepuszczany przez specjalny piec grzewczy. I to właśnie ten proces wywołuje usieciowienie materiału. Następnie, produkt jest odpowiednio chłodzony i stabilizowany, by ostatecznie powstała pianka w rolce. Dzięki przeprowadzeniu sieciowania tworzywo zyskuje dużą odporność na zgniatanie, deformacje i rozciąganie.
Pianka niesieciowana – Pianka polietylenowa producent
Ten rodzaj pianki polietylenowej jest nazywany NXPE to znaczy – non cross polyethylene. Powstaje ona w wyniku spieniania polietylenu przy pomocy obojętnych gazów. Spieniony polimer jest formowany do postaci rękawa, który, po jego rozcięciu, przyjmuje kształt wstęgi. Następnie tworzywo jest nawijane na rdzeń i powstaje pianka w rolce, niesieciowana. Jak podkreśla producent pianka polietylenowa niesieciowana ma nieco inne właściwości od sieciowanej wersji. Są to mianowicie – delikatniejsza, mniej odporna na mechaniczne uszkodzenia struktura oraz większa zdolność do amortyzacji. Dodatkową różnicą są niższe koszty uzyskania pianki polietylenowej niesieciowanej. Dzięki wymienionym powyżej cechom ten typ pianki jest szeroko stosowany w przemyśle opakowaniowym i logistycznym, gdzie istnieje zapotrzebowanie na mniejszą wytrzymałość mechaniczną tego tworzywa.