Skip to content Skip to footer

Ściany na całe życie – o czym należy pamiętać przy wyborze materiału budowlanego?

Beton komórkowyDom jednorodzinny – w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy też wolnostojącej, to dla wielu Polaków największe marzenie. Budowa domu jest jednak kosztowną inwestycją, którą przeprowadza się zazwyczaj tylko jeden raz w życiu. Dlatego też wybór odpowiednich materiałów budowlanych powinien być poprzedzony gruntowną analizą rynku, a także sprecyzowaniem naszych potrzeb.
Bez względu na to, czy decydujemy się na realizację domu systemem gospodarczym, czy też zlecamy jego wykonanie jednej, wykwalifikowanej ekipie fachowców, budowa wymarzonego lokum pochłania mnóstwo czasu, energii i oczywiście pieniędzy. Każde nietrafione rozwiązanie, np. w postaci zakupu materiałów budowlanych kiepskiej jakości, czy też błąd w sztuce budowlanej, bezpośrednio przekłada się na zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na budowę i przeciąga w czasie termin oddania gotowego budynku. Na co zatem zwrócić uwagę, by sprawnie powstały ściany domu, który będzie służył zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom?

Po pierwsze – dom ma być ciepły…

Pracownik Termalica
Fot. Bruk-Bet®

Nawet najbardziej wyszukany kształt bryły domu, jak i eleganckie wyposażenie mogą pozostać niedocenione przez domowników, jeśli w środku będzie po prostu zimno. Sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj około pół roku i w tym czasie musimy liczyć się z wydaniem sporych sum pieniędzy przeznaczonych na ogrzanie jego powierzchni. Jeśli zależy nam na ciepłym mieszkaniu, w którym komfortowo będziemy czuli się nawet podczas srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego z którego chcemy wznosić mury. Ściany, które dobrze trzymają ciepło, znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem „ciepłych”. Jak jednak zorientować się, który z nich jest dla nas odpowiedni?
Każdy produkt dostępny na rynku musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy prawa budowlanego. Przed zakupem materiałów ściennych warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną przygotowaną przez producenta i sprawdzić, jaką wartością współczynników λ i U charakteryzuje się dany materiał – mówi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego QPROJECT – Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ i przenikania ciepła U jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy – dodaje dr inż. Zbigniew Kuriata.

… starannie wykończony…

Doskonałe parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych, co nie zawsze jest możliwe przy wyborze innego rodzaju materiału. Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.
Brak płyt styropianowych czy też innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne – ostrzega dr inż. Zbigniew Kuriata. – Bloczki z betonu komórkowego TERMALICA posiadają dokładność wymiarową 1mm, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu – dodaje.
W każdym budynku występują jednak miejsca, które są szczególnie narażone na utratę ciepła. Wśród nich znajdują się okolice otworów okiennych i drzwiowych – głównie balkonowych. Aby zniwelować negatywne skutki powstawania tzw. mostków termicznych, zaleca się stosowanie odpowiednich nadproży. Wykonane z betonu komórkowego Termalica mogą występować w postaci płaskich beleczek lub elementów szalunkowych typu U.
Takie nadproża pozwalają dodatkowo uzyskać jednorodną strukturę ściany. Jako część systemu, doskonale współgrają z pozostałymi jego elementami i znacznie usprawniają wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet®.

… i bezpieczny w użytkowaniu

Przy wyborze materiałów do budowy ścian należy też bezwzględnie zwrócić uwagę na surowce użyte do wytworzenia prefabrykatów. Kierując się zasadą: naturalny surowiec to bezpieczny surowiec, z pewnością wybierzemy produkt, który nie zaszkodzi zdrowiu mieszkańców. Czyste, pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych zawierających różne dodatki.
Beton komórkowy Termalica składa się z naturalnych składników: zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody. Wykorzystane surowce nadają mu białą barwę – kolor ten dla kupującego jest gwarancją, że podczas produkcji betonu do mieszanki nie zostały dodane lotne popioły lub też inne domieszki. Ponieważ materiał ten nie podlega wypalaniu i obróbce wysokotemperaturowej, charakteryzuje się najmniejszym wskaźnikiem promieniowania – zapewnia Jarosław Kwaśniak.

Beton komórkowy
Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i wytrzymałe. Fot. Bruk-Bet®

Bloczki z betonu komórkowego odporne są na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Doskonale spisują się też w warunkach dużej wilgotności, dzięki czemu na ścianach naszego domu nie pojawią się groźne dla zdrowia grzyby lub pleśnie.
Jeśli podczas budowy domu będziemy pamiętali o podstawowych zasadach dotyczących wyboru materiałów ściennych, będziemy mogli mieć pewność, że wzniesione mury zapewnią wysoki komfort mieszkania nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.


Artykuł opracowany został przez firmę Bruk-Bet®

Więcej informacji nt. betonu komórkowego TERMALICA znajdziecie Państwo na witrynach. www.bruk-bet.pl oraz www.termalica.pl.

Leave a comment