Skip to content Skip to footer

Szafy i półki, czyli gdzie trzymać rzeczy

szafa ubraniowa Człowiek ma niesamowite zdolności do gromadzenia, często zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. To cecha naturalna większości z nas i pozbyć się jej jest wręcz niemożliwe. Jeśli należysz do szerokiej rzeczy „chomikujących” – zamiast walczyć z tym zwyczajem, sprzymierz się z nim planując w nowym domu przestrzeń na odpowiednią ilość półek, szaf i schowków, które pomieszczą Twoje skarby!

Sortujemy

Wstęp do artykułu nieco żartobliwy,  ale nie da się ukryć, że często musimy wręcz upychać naszą garderobę czy narzędzia i sprzęty w często dość przypadkowych miejscach. Z większości nie korzystamy na co dzień, ale w końcu przychodzi chwila, kiedy trzeba będzie coś wyjąć. Nierzadko kończy się to totalny rozgardiaszem w całym domu – szukany przedmiot nie zmieścił się tam, gdzie powinien i wylądował w przypadkowym schowku, który otworzymy oczywiście jako ostatni… co z tym zrobić?

Przede wszystkim – zrób „domowy remanent”. Przejrzyj co będzie Ci potrzebne, a co niekoniecznie. Część ubrań i sprzętów z których już nie korzystasz możesz podarować znajomym, inne bez żalu wyrzuć. Przyjrzyj się temu, co zostało i podziel wg użycia i pomieszczeń w których powinny się te przedmioty znaleźć. Ubrania lądują do szafy ze strony https://idealdesign.pl/ czy garderobianej, narzędzia w magazynku lub piwnicy, AGD – w kuchni. Szybko dojdziesz w ten sposób, gdzie brakuje Ci schowków  – te właśnie trzeba będzie dokupić.

Różne pomieszczenia – różne meble

To dość oczywiste, ale wciąż spotkać można u nas nieestetycznie dobrane meble, które w danych pomieszczeniach wyglądają źle i są niefunkcjonalne.

Szafa na garderobę
Elegancja szafa na garderobę fot.: www.stylenerds.com

Stawianie ciężkiej komody w salonie nie doda mu uroku, podobnie jak próba zrobienia stolika nocnego z szafki kuchennej (przypadek autentyczny!).

O ile jednak estetyka to jedno, poważniejszym problemem jest właśnie funkcjonalność  – nie wszystkie meble zniosą dobrze każde pomieszczenie.

Przykładowo jeśli mamy zawilgoconą piwnicę – wstawianie tam nawet tymczasowo ładnej drewnianej szafy skróci mocno jej życie. Lepiej sprawdzą się tutaj szafy metalowe, które cechuje odporność na wilgoć i dość spartańskie warunki pomieszczeń gospodarczych. Metalowa szafa nie ma przecież porażać swoim pięknem, a jedynie przechowywać narzędzia!

Bardziej wyszukane stylistycznie szafy metalowe sprawdzą się też w kuchni, choć tu z racji walorów estetycznych wciąż jednak króluje drewno – szafki kuchenne powinny być jednak ze względów bezpieczeństwa zawsze zamykane.

W salonie możemy sobie nieco pofolgować – tutaj już piękno gra pierwsze skrzypce. Półka pod telewizor, stolik z małym schowkiem, kilka półek na drobiazgi i pamiątki przywiezione z dalekich podróży… można tu pofantazjować, byle z umiarem. Przepych spowoduje że salon stanie się kiczowaty.

Funkcjonalna szafa metalowa fot.: www.indiamart.com
Funkcjonalna szafa metalowa

Sugeruję też nie trzymać w salonie  garderoby – do tego lepiej sprawdzi się sypialnia. Jeśli właśnie budujesz dom – zaplanuj w ogóle osobne zamykane pomieszczenie za odzież – Twoja żona i córka będą Ci dozgonnie wdzięczne!

Nie zagracić domu

Ciężko wyrzucić w zasadzie cokolwiek. Prościej za to nie kupować. Rozważ, co zrobisz ze starym kompletem garnków, gdy kupisz nowy?  Jeśli nie chcesz ich wyrzucać, to znaczy że wciąż dobrze spełniają swoją rolę i po prostu nie potrzebujesz jeszcze nowych!

Nowatorski projekt półki fot.: www.i.ehow.com
Nowatorski projekt półki

Staraj się nie zagracić pomieszczeń – ilość szaf, szafeczek, półek i stolików powinna być dopasowana do ich wielkości. Jeśli posiadasz naprawdę dużo sprzętów, sprawdź czy masz gdzieś wnękę, gdzie możesz wstawić szafę z drzwiami suwanymi (typu „komandor”)  i w niej ukryć większość tych „niezbędnych” przedmiotów. Zapewniam jednak, że gruntowne posortowanie posiadanych sprzętów i wyrzucenie znacznej ich części spowoduje niesamowitą ulgę i radość. Spróbuj więc tego, zanim Twój dom stanie się Twoim magazynem…

Leave a comment