Chemia oddaje cywilizacji usługi wielkiej wagi. Dziś zwróćmy uwagę na jeden z efektów jej pracy. Są to uszczelniacze. Precyzując obiekt, przyjrzymy się uszczelniaczom silikonowym. Pierwszy został zsyntetyzowany w 1934 r. przez dr. Jamesa Franklina Gaida, który jest słusznie nazywany ojcem silikonu.
Historia wynalazku
Powstały materiał planowano wykorzystać jako uszczelniacz okien między ramą a szkłem. Ostatecznie silikon stał się jednym z głównych odkryć XX wieku.
Obecnie uszczelniacz silikonowy jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach działalności człowieka. Jest stosowany zarówno podczas konwencjonalnego uszczelniania okien, jak i podczas tworzenia złożonych, zaawansowanych technologicznie protez w medycynie, a także budowy statków kosmicznych.
Pierwszy płynny silikon pojawił się po raz pierwszy w 1942 roku. Stosowano go głównie do izolowania styków i uszczelniania sprzężonych materiałów.
Pojawienie się silikonu RTV
Od końca XIX wieku producenci silników spalinowych i skrzyń biegów zmagali się z nieszczelnością metalowych przegubów. Aby zapobiec wyciekom oleju i płynów technicznych, zastosowano wszystkie możliwe Materiały uszczelniające: gumę, korek, azbest i inne.
Na początku lat siedemdziesiątych japońska firma chemiczna opracowała pierwszy uszczelniacz silikonowy RTV. Japońscy producenci natychmiast zaczęli go używać podczas montażu silników. Kilka lat później opracowano technologię, która jest nadal używana na całym świecie do montażu silników samochodowych i części układu napędowego. Niektóre firmy całkowicie porzuciły uszczelki pokryw zaworów na rzecz silikonu RTV.
Uszczelniacz silikonowy opiera się krytyce
Na rynku jest wiele niskiej jakości uszczelniaczy silikonowych z reguły jest to konsekwencja tańszego składu poprzez rozcieńczenie go tanimi substancjami organicznymi. Wraz z rozcieńczeniem i zmniejszeniem udziału gumy silikonowej uszczelniacz traci nieodłączne właściwości silikonu. Spada elastyczność (sprężystość) i wytrzymałość mechaniczna, pogarsza się odporność na wysoką i niską temperaturę, promieniowanie UV, wodę, z czasem pojawia się skurcz, zmiany kształtu i koloru, zmniejsza się trwałość.
Brak utwardzalności występuje, gdy po upływie dowolnego czasu szczeliwo rozmazuje się i nie tężeje. Jest to normą w przypadku uszczelniaczy do szkła, ponieważ szkło pływa w ramie, ale jest niedopuszczalne w pozostałych zastosowaniach.
Uszczelniacze silikonowe mogą wydawać się wszechstronnym narzędziem o nieograniczonych możliwościach. Jednak trzeba pamiętać, żeby wybierać produkty, które pochodzą od wypróbowanych dostawców.