Hale stalowe są pomieszczeniami bardzo funkcjonalnymi i o dziwo nietrudnymi w montażu. Ich zastosowań jest obecnie multum. Od małych obiektów sportowych, po zakłady produkcyjne, kończąc na hangarach dla mniejszych samolotów. Jak je zaprojektować oraz jak dzielimy hale tego typu?
Projektowanie hali stalowej
Proces projektowania jest bardzo trudnym oraz długotrwałym procesem. Jest to podstawowy proces, od którego zależeć będzie funkcjonalność oraz trwałość danego obiektu. Przede wszystkim należy zacząć od tego, iż samo projektowanie inżynierskie dzieli się na projektowanie konstrukcyjne, projektowanie materiałowe oraz projektowanie technologiczne.
Każdy rodzaj projektowanie jest ze sobą powiązany. Własności wytworzonego wyrobu są związane przede wszystkim z materiałem, z którego jest wytworzony. Sam materiał jest jednak niczym, jeżeli nie zostanie mu nadany odpowiedni kształt. Kształt powinien zostać dobrany w zależności od obciążenia działającego na dany element. Kształt zostaje nadany poprzez procesy obróbki plastycznej na liniach technologicznych, które zostały zaprojektowane wcześniej. Główną własnością całej hali powinna być jej wytrzymałość. W tym celu należy przeprowadzić bardzo precyzyjne analizy wytrzymałościowe oraz termiczne
Zastosowanie hali stalowych
Jeżeli chodzi o hale stalowe ich zastosowanie jest bardzo duże. Właściwie, zależy jedynie od pomysłowości i polotu właściciela hali. Mogą one spełniać bardzo istotne role w przemyśle. Przede wszystkim istnieje możliwość otwarcia małego magazynu bądź zakładu produkcyjnego w hali tego typu. Ponadto, tego typu hangary idealnie nadają się do przechowywania w nich samolotów oraz innych maszyn, chociażby maszyn roboczych.
Inne zastosowanie hal stalowych ma charakter bardziej socjalny. Otóż, mogą one być bardzo dobrze wykorzystane jako miejsca do utworzenia obiektów sportowych. Obecnie często można spotkać się z halami sportowymi, stworzonymi właśnie na podstawie hal stalowych. Budując tego typu konstrukcję, należy pamiętać o ociepleniu, gdyż w czasie zimy, w takim pomieszczeniu mogło by być naprawdę zimno, co nie sprzyjałoby uprawianiu sportu.
Przygotowanie podłoża pod halę stalową
Bardzo istotnym elementem budowy hali jest jej podłoże. Musi ono zostać odpowiednio przystosowane. Jeżeli projekt hali został już zatwierdzony, można przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych.
Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie placu. Po wybraniu wykonawcy generalnego, jego pierwszym zadaniem powinno być ogrodzenie placu budowy hali, aby w maksymalnym stopniu zapewnić bezpieczeństwo osobom trzecim oraz uniknąć potencjalnych zniszczeń lub kradzieży.
Jeżeli ruszyły już prace z gruntem, powinien on przede wszystkim zostać oczyszczony z humusu. Wraz z tym teren staje się czysty oraz gotowy do rozpoczęcia wykopów. Następnie można przystąpić do prac wykopaliskowych. Ich zadaniem jest wykopanie fundamentów pod halę stalową oraz wyrównanie terenu.
Budowa hali stalowej jest zadaniem dość czasochłonnym jednak niesie ze sobą wiele potencjalnych zastosowań, co jest ich bardzo istotną zaletą.
Źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Stalbau