Coraz więcej mówi się o tym, że zbyt mocno eksploatujemy naszą planetę. Między innymi stąd daleko idące decyzje o obowiązkowej segregacji śmieci. Do ekologicznych rozwiązań, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy, należą zintegrowane systemy fotowoltaiczne.
Oszczędność pieniędzy i korzyść dla środowiska
Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych można zaoszczędzić wiele pieniędzy. Energia elektryczna jest pozyskiwana za darmo za pomocą paneli, które produkują prąd ze słońca. Dzięki temu nie ma już konieczności ogrzewania domu innymi źródłami – na przykład gazem czy ekogroszkiem.
To sprawia, że mimo wysokich kosztów początkowych takiej inwestycji, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na takie rozwiązanie. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele miast postanawia dofinansować zintegrowane systemy fotowoltaiczne – w przypadku dobrze docieplonych, nowoczesnych domów możliwy jest zwrot inwestycji w ciągu zaledwie kilku lat!
Również banki są pozytywnie nastawione do takich proekologicznych rozwiązań i oferują często korzystne kredyty na montaż fotowoltaiki.
Komu to się opłaca?
Montaż instalacji fotowoltaicznej niestety nie sprawdzi się u każdego. Zintegrowane systemy fotowoltaiczne działają poprzez tworzenie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Nie pozwolą jednak na zasilenie domu, jeśli ich powierzchnia będzie zbyt mała lub jeśli otrzymają zbyt mało słońca.
To oznacza, że nie warto inwestować w takich system w domach, w których dachy są niewielkie lub niestandardowe, a co za tym idzie – nie dają możliwości stworzenia instalacji o rozmiarach, które dadzą możliwość wychwycenia optymalnej ilości energii słonecznej. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się również w domach, w których montaż fotowoltaiki nie jest możliwy od nasłonecznionej strony.
Gdzie montować fotowoltaikę?
O tym, w którym miejscu najlepiej zamontować system, decydują specjaliści. Mogą oni nawet odmówić montażu instalacji, jeśli uznają, że taka inwestycja nie opłaci się właścicielowi. Może to mieć miejsce szczególnie w przypadku starych domów, których instalacja elektryczna mogłaby nie wytrzymać przejęcia również funkcji ogrzewającej.
Montaż fotowoltaiki nie opłaca się również tym, którzy mają kiepsko docieplone domy. Nieodpowiedni poziom docieplenia sprawi, że ogrzewanie elektryczne będzie niewydolne. Co za tym idzie – w domu będzie zimno, dlatego w takiej sytuacji lepiej pozostać przy tradycyjnym ogrzewaniu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy