Dawniej inwestorom i wykonawcom robót towarzyszył dylemat – czym wykańczać sufity poddasza, ścianki oraz krycie elementów budynku. Odkąd pojawiły się płyty kartonowo-gipsowe problemu w tych kwestiach nie ma i wybór jest oczywisty. Czym jednak są wspomniane płyty i jakie są wymiary płyty gk? Na to i inne pytania odpowiedź znaleźć można w poniższym tekście.
Rewolucyjny materiał
Dawniej wnętrza wykańczano ostrymi tynkami bądź w miejscach gdzie nie dało się ich wykonać podejmowano próby wdrażania różnych materiałów typu płyty trzcinowe lub drewno. Wszystkie te materiały były niewygodne w obróbce, ich pozyskiwanie drogie zaś ilość pracy i montażu zajmowała wiele dni.
Gdy pojawiły się płyty kartonowo-gipsowe zrewolucjonizowały one rynek gdyż były łatwe w przycinaniu i znakomicie nadawały się do dostosowania wnętrza do własnych potrzeb. Obecnie rynek płyt gk rozwija się wdrażane są coraz nowsze i doskonalsze ich wersje i modele. Wszystko to sprawia, że wykończenie wnętrz jest dużo łatwiejsze a przede wszystkim tańsze.
Parametry techniczne
Płyty kartonowo-gipsowe mają zazwyczaj standaryzowane wymiary tak aby łatwo było łączyć je i obrabiać. Płyta standardowa ma długość 260 centymetrów, szerokość 120 centymetrów a grubość 0,65 centymetra. Niekiedy zdarzają się płyty długości 300 centymetrów, szerokości 120 centymetrów i grubości 1,25 centymetrów. W niektórych sklepach sprzedawane są też płyty w mniejszych wersjach zależy to jednak od linii producenta lub pocięcia płyt przez sprzedającego, jednak standardowe opcje to pierwsze wymienionych.
Obecnie pojawia się wiele różnych odmian płyt karton-gipsowych. Jedną z nich są płyty gipsowe wodoodporne. Przydają się one do wykańczania łazienek i pomieszczeń narażonych na wilgoć, w których zwykła płyta nasiąkłaby i mogłaby powodować zniszczenie ścianki lub wystąpienie zagrzybienia pomieszczeń czego chyba każdy chciałby uniknąć.
Sposoby montażu
Jeśli mamy już ustalone zasięgi i wymiary płyty gk należy ją następnie zamocować. Płyty gipsowe wymagają do tego specjalnego stelażu. Nie jest on jednak trudny w wykonaniu zaś materiały do jego konstrukcji dostępne są w sklepach budowlanych w standaryzowanych rozmiarach podobnie jak płyty. Do wykonania stelażu pod płyty gk potrzebne będą stalowe profile, wieszaki oraz łączniki krzyżowe. Do późniejszego przymocowania do stelażu płyty oraz do mocowań stelażu do krokwi czy muru przydadzą się też pręty mocujące.
Należy pamiętać, że wykonanie obróbek z płyt gk może być wykonane samodzielnie pod warunkiem dokształcenia w dziedzinie choćby poprzez kurs internetowy. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach do samodzielnego wykonania tego typu obróbek powinniśmy skorzystać z usług specjalistycznych firm.