Czy istnieje narzędzie, dzięki któremu szybko i bezpiecznie można dotrzeć do różnych ciasnych miejsc? Tak, tym narzędziem, jest inspekcyjna kamera kominowa. To przydatne urządzenie przydaje się nie tylko w zakładzie kominiarskim.
Z czego składa się kamera kominowa
Kamery kominowe są coraz powszechniej stosowane w zakładach kominiarskich. Zdecydowanie ułatwiają jedno z podstawowych zadań kominiarza, czyli sprawdzenie szczelności i drożności komina. Dzięki kamerze badanie staje się nie tylko prostsze, ale także dokładniejsze, a kominiarz nie musi się już wybrudzić.Kamera kominowa składa się z kilku zasadniczych części. Na długiej i giętkiej sondzie jest umieszczona niewielka kamerka, posiadająca także oświetlenie. Długi przewód łączy kamerę z wyświetlaczem, na którym operator urządzenia ogląda przekaz. Sonda pozwala na zbadanie komina na długości ok. 20 m od góry i od dołu.
Bardzo często kamery kominowe mają możliwość nagrania całego badania.
Zalety kamer kominowych
Najważniejszą zaletą kamery jest ułatwienie pracy kominiarza. W prosty sposób może on zajrzeć w miejsca, które do tej pory były praktycznie niedostępne. To przekłada się na o wiele dokładniejszą ocenę stanu przewodów kominowych i wentylacyjnych. Możliwość nagrania badania daje jeszcze większe możliwości. Można też wykonać zdjęcia z różnych perspektyw. Analiza tego pozwala dokładnie zlokalizować ewentualne uszkodzenie. W razie potrzeby kominiarz jest w stanie porównać stan komina przed i po naprawie.
Korzyści z korzystania
Kamery kominowe przynoszą sporo korzyści. To nie tylko łatwiejszy sposób na badanie kominów. To także o wiele szybszy i dokładniejszy sposób. Warto pamiętać, że wcześnie wykryta i naprawiona nieszczelność może zapobiec groźnym pożarom czy zatruciom tlenkiem węgla.Ale kamery kominowe przydają się także poza kominiarstwem. Montowanie wkładów kominowych bywa utrudnione, gdy w przewodzie kominowym są jakieś przeszkody. Dzięki kamerze można je wcześniej wykryć i usunąć.Z kamer kominowych chętnie korzystają także inne branże, które zmagają się z trudnym dostępem do ciasnych miejsc. Uciążliwe badanie np. kanału ciepłowniczego z kamerą kominową staje się dużo łatwiejsze. Kamery przydają się też przy ocenie stanu np. kanalizacji czy wodociągu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal.