Skip to content Skip to footer

Zaprojektuj swój dom

Projektowanie domuProjekt domu to jeden z początowych, a nierzadko pierwszy etapów realizacji budowy. To wizualizacja marzenia, podstawa do określenia kosztorysu, a także dobry moment na określenie oczekiwanych funkcjonalności i chakteru całej nieruchomości. Niestety coraz częściej etap projektowania traktowany jest jako drugorzędny i często wybieramy standardowy gotowy projekt, który spodobał nam się wizualnie. A po rozpoczęciu budowy wprowadzanie zmian może się okazać bardzo kosztowne

Dom „z pudełka”

Na polskim rynku funkcjonują dziś dziesiątki firm oferujących projekty domów. Biura architektoniczne przygotowują kilkanaście-klilkadziesiąt standardowych projektów, które generalnie spełniają podstawowe założenia funkcjonalnościowe, natomiast nie są ani oryginalne, ani nie uwzględniają indywidualnych potrzeb klienta. Są natomiast relatywnie tanie – ich ceny wachają się w granicach 1-2 tys. zł.

Dom spiralny
Przykład inspirującego projektu domu spiralnego

Jeśli nie jesteś kompletnym ignorantem, niemal na pewno nie znajdziesz czegoś w pełni odpowiadającego Twoim indywidalnym potrzebom i marzeniom. Niemniej projekty przygotowane przez doświadczonych architektów pozwalają się dość łatwo modyfikować, tak żeby uwzględnić propozycje klienta. Oczywiście podniesie to całkowity koszt projektu, ale w skali kosztów całej budowy będzie to w zasadzie niezauważalna kwota.

Zaprojektuj sam

Oczywiście nie sugeruję, że masz zaprojektować swój dom od podstaw. Do tego wymagana jest specjalistyczna wiedza z zakresu architektury i budownictwa mieszkaniowego, której zapewne nie posiadasz. Natomiast swój plan możesz zwizualizować rękami dobrego architekta. Poświęć kilka wieczorów na opisanie swoich pomysłów, porozmawiaj też z rodziną – być może mają swoje własne marzenia (np. taras, ogród zimowy, czy wielka weranda?). Na tym etapie możesz spisywać co tylko przyjdzie Ci do głowy – później omówisz te  propozycje kolejno z architektem i razem wybierzecie te realne, pasujące do ogólnej koncepcji i budżetu.

Poszukiwania dobrego architekta możesz  zrealizować w oparciu o internet lub znajomych którzy polecą Ci dobre biura. Z uwagi na fakt, że potrzebne będą spotkania „na żywo” (bo nie chcemy przecież gotowego projektu!) swoje poszukiwania ogranicz do swojej okolicy. Nie powinno być z tym problemu – w każdym większym mieście jest kilka biur architektonicznych, gdzie zajdziesz chętnych do pomocy specjalistów.

dom-w-krakowie
Przykładowa realizacja budowy domu w okolicach Krakowa(fot: martbud.eu)

Internet będzie tu bardzo pomocny – przykładowo jeśli mieszkasz w Krakowie, wykorzystując wyszukiwarkę internetową możesz wykonać zawężone zapytanie firmy budowlane Kraków, a znajdziesz witryny internetowe biur z Twojego miasta. Nie dzwoń jednak od razu aby umówić się na spotkanie! Sprawdź najpierw portfolia wybranych firm – często na ich podstawie określisz styl i profesjonalizm firmy, co pozwoli Ci zawęzić liczbę biur, które odwiedzisz. Referencje znajomych też będą nie do pogardzenia!

W poszukiwaniu inspiracji

Często na początku z braku wcześniejszych doświadczeń nie wiemy, czego chcemy. Opieramy się głównie na tym co widzimy dookoła, a w Polsce są to głównie sztampowe i często kiczowate domki, bez pomysłu, bez koncepcji, które nie zapadną nikomu w pamięć.

Inspiracji poszukiwać możesz na stronach internetowych biur architektonicznych – nie ograniczaj się jednak tym razem do swojego regionu, szukaj w całym kraju, a nawet za granicą! Poszukaj też tematycznych for internetowych, blogów i serwisów tematycznych, gdzie prezentowane są realizacje domów. Najciekawsze wizualizacje i zdjęcia zapisz na dysku – możesz je pokazać architektowi, by pomóc mu zrozumieć, czego sam oczekujesz.

Nie zapomnaj też, że budowa domu to nie tylko sam obiekt mieszkalny.  Pomyśl o garażu, ogrodzie (otwartym letnim, lub zamkniętym  – zimowym), pomieszczeniach gospodarczych – to wszystko istotne elementy w procesie planowania, a działki budowlane  nie są z gumy i jeśli zapomnisz o miejscu na samochód, może się okazać że nie będzie go potem gdzie postawić…

Basen
Basen to niekoniecznie pływalnia – czasem służy głównie do relaksu…(fot: starpool.com.pl)

Pod rozwagę możesz też wziąć budowę własnego basenu. Jeśli lubisz pływanie, a Twoja działka będzie wystarczająco duża, zależnie od posiadanego budżetu możesz basen postawić w wersji ekonomicznej (odkryty, z wykorzystaniem formy z tworzywa sztucznego i seryjnych akcesoriów) za kilka-kilkanaście tys. złotych. Jeśli zaś zasoby finansowe pozwalają Ci na więcej luksusu mogą zainteresować Cię baseny bardziej wyszukane – wykonywane wg indywidualnego projektu, z własnym zadaszeniem i podgrzewaną wodą. Często obok domu znajdują się wylane betonowe elementy takie jak fundamenty starych budynków gospodarczych czy też wybetonowany stary podjazd. Takie miejsca nadają się idealnie do wycięcia basenu w betonie. takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze i miejsce oraz zapewni nam solidny murowany basen. Na stronie http://wierceniebetonu.com/ można przeczytać więcej o wycinaniu elementów z betonu.

Nie polecam jednak budować ani basenu ani też ogrodu jeśli nie planujesz z nich korzystać. Wymagają one bowiem pielęgnacji – inaczej zamiast cieszyć oczy i wzbudzać zazdrość sąsiadów będą narażać właściciela na śmieszność. Weź to pod uwagę – tak by zaprojektowany dom i obiekty go otaczające były piękne, ale też funkcjonalne.

Finalnie, radość z domu postawionego z uwzględnieniem własnych preferencji będzie duża, a komfort mieszkania także znacząco wyższy, niż w sytuacji gdy zdecydujemy się na gotowy projekt. Nie planuj niczego na szybko, bo pośpiech gra tu zdecydowanie na niekorzyść Twojego portfela!

Leave a comment