W każdym większym markecie budowlanym znajdziemy dziś dział z kompaktowymi domkami drewnianymi. Domki te dla wielu stanowią pewną zagadkę – ze względu na niewielkie rozmiary nie nadają się przecież do zamieszkania… Czemu więc miałby służyć zakup takiej konstrukcji?
Łamiąc zasadę „jeśli nie wiesz do czego to służy, to znaczy że tego nie potrzebujesz” w artykule przedstawimy kilka typowych zastosowań domków drewnianych. Być może zainspiruje to do realizacji własnych pomysłów i łatwego rozwiązania zapomnianych problemów?
Wolnoć Tomku… …w swoim domku?
Tym razem niestety nie, proszę nie myśleć o domku drewnianym jako miejscu do zamieszkania. Ich powierzchnia (najczęściej kilka m2) i charakterystyka nie pozwoli na jakikolwiek komfort zamieszkania. Najbardziej rozbudowane konstrukcje pozwolą awaryjnie posłużyć za miejsce noclegu, ale proszę o nich nie myśleć jako alternatywie prawdziwego baraku mieszkalnego (który będzie docieplony i uzbrojony w podstawowe media).
Przeznaczenie tych konstrukcji jest z goła inne – domki drewniane zależnie od typu mają bowiem pełnić funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Postawione w ogrodzie, obok domu mieszkalnego znakomicie sprawdzą się jako komórka na narzędzia, czy ogrodowa altanka z tarasem na którym możemy przyjąć gości…
Schowek na narzędzia
Najpowszechniejsze zastosowanie małych domków drewnianych, to wykorzystywanie ich jako komórki na narzędzia. Drewno dobrze komponuje się z klimatem ogrodu, zaś zamknięta konstrukcja chroni narzędzia ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi, ale też kradzieżą (choć ze względu na słabą konstrukcję nie polecamy jednak trzymać w takiej komórce narzędzi drogich).
Ukryte wewnątrz naszego domku sprzęty nie psują też ogólnej prezencji ogrodu, a jednocześnie są zawsze pod ręką!
Altana ogrodowa
Domek nie musi być koniecznie zamykany – konstrukcje drewniane mogą mieć charakter otwarty. Altany składające się wyłącznie z dachu i podłogi – a więc bez ścian (lub z ażurowymi konstrukcjami służącymi jedynie ochronie przed wiatrem lub ciekawskimi sąsiadami) wspaniale sprawdzą się na popołudniową herbatę z przyjaciółmi. Nagły deszcz nie będzie się wiązać z paniczną ucieczką do domu.
Także nasze meble ogrodowe mogą przez większą część lata pozostać wyłącznie pod osłoną takiej altany – nie trzeba ich będzie za każdym razem wynosić i wnosić na powrót do domu.
Warsztat
Coś dla mężczyzn – jeśli nie pomyślałeś w czasie budowy domu o własnym warsztacie (lub też na jego wygospodarowanie nie pozwoliły finanse), możesz spróbować zaadoptować drewnianą konstrukcję do jego stworzenia. Niewielki domek po wyposażeniu w dobre meble warsztatowe (najlepiej metalowe) powinien być wystarczający do ochrony narzędzi przed warunkami zewnętrznymi.
Musisz mieć jednak na względzie jego sezonowość – zimą trudno będzie taki obiekt ogrzać, tak by praca w nim była komfortowa. Rozwiązanie polecamy więc dla okazyjnych „majsterkowiczów”, którzy prace warsztatowe traktują bardziej jako małe hobby niż pasję której chcieliby poświęcić większość wolnego czasu.
Plac zabaw
Tym razem coś dla chłopców – większość dorosłych dziś panów z westchnieniem wspomni dawne czasy, gdy jako dzieci budowaliśmy „bazy”. Obiekty te najczęściej miały formę różnego typu szałasów, generalnie chodziło o stworzenie miejsca gdzie można w odosobnieniu spędzać czas na owianych tajemnicą dziecięcych zabawach i chować swoje „skarby”…
Dziś możemy dzieciom zaproponować domek drewniany, który nie oszpeci otoczenia, da im nieco prywatności a jednocześnie pozwoli utrzymać stały dozór dzieci. W domku możemy trzymać też zabawki, z których dzieci korzystają w ogrodzie ( sznurkowa huśtawka, dmuchany basen, czy inne służące dzieciom sprzęty).
Sauna
Sauna to pierwszy i najważniejszy obiekt stawiany podczas budowy domu w Finlandii. W Polsce dla odmiany o budowie sauny zazwyczaj nie myślimy w ogóle. Jeśli jednak po zaliczeniu kilku wizyt w saunie publicznej przypadkiem zapragniesz posiadać własną, a w domu brak pomieszczenia na jej budowę – tutaj też pomocne okażą się domki drewniane!
Prawdziwa sauna fińska w postaci samodzielnego domku drewnianego pozwoli na odrobinę relaksu po ciężkim dniu. Specjalny typ domków pozwala na szybką budowę sauny zgodnie z własnymi upodobaniami (tradycyjną parową, lub nowoczesną suchą – tzw. infrared).
Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sauny koniecznie sprawdź, czy to rozwiązanie Ci odpowiada. Nie wszyscy bowiem lubią przebywać w takich temperaturach, niekiedy występują też przeciwwskazania zdrowotne.
Samodzielna budowa domku?
Ceny domków drewnianych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To sporo, zwłaszcza, że konstrukcje te pełnią zazwyczaj jedynie rolę pomocniczą w codziennym życiu. O ile samodzielna budowa sauny będzie wyzwaniem, o tyle już postawienie samodzielnej altany czy składu na narzędzia nie powinno być problemem dla średnio zdolnego majsterkowicza. Potrzebny oczywiście będzie materiał, ale zakup desek i dodatkowych elementów (przy założeniu, że nie zniszczymy połowy materiału na nieudane próby) okaże się na pewno tańszy niż zakup gotowej konstrukcji.
Pośrednim ekonomicznym rozwiązaniem będzie też zakup domku „a’la IKEA” – do samodzielnego złożenia. Dostajemy wtedy poszczególne elementy, które jak klocki lego zgodnie z instrukcją składamy. Poświęcając nieco swojego czasu, oszczędzamy koszt montażu bezpośrednio u producenta i koszty jego transportu.
Które rozwiązanie będzie najlepsze musisz zadecydować sam, zależnie od tego na ile cenisz swój czas.
W artykule przedstawiliśmy kilka zastosowań domków i konstrukcji drewnianych, ale nie oznacza to, że nie znajdziesz własnych! Zależnie od potrzeb można dość elastycznie adoptować te konstrukcje do różnych celów – należy jedynie pamiętać o ich sezonowości.
Jeśli udało Ci się wykorzystać domek w jakiś niestandardowy sposób – podziel się nim z nami w komentarzu lub jeśli chcesz – napisz osobny samodzielny tekst. Być może zainspirujesz tym innych do realizacji własnych pomysłów?