Skip to content Skip to footer

Biokominki – futurystyczne kominki w nowoczesnym domu

Biokominek wolnostojący Kominek do marzenie wielu posiadaczy domów i mieszkań. Jednakże najczęściej musimy zaplanować jego wstawienie już na etapie budowy, lub remontu – później jest to już bardzo trudne. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków są tutaj biokominki, czyli kominki, w których zamiast drewna, spalany jest specjalny płyn. Chcesz wiedzieć, czym biokominek przeważa nad tradycyjnymi zabudowami? Zapraszam do lektury…


Budowa biokominka

Biokominki to kominki, w których klasyczne materiały  wykorzystywane do spalania (drewno czy brykiet drzewny) zostały zastąpione przez specjalnie przygotowane do tych zastosowań paliwo ciekłe. Rozwiązanie to niesie ze sobą duże zmiany w podejściu do samego kominka – daje ono niedostępne wcześniej możliwości, niesie też oczywiście pewne ograniczenia.

Aby lepiej zrozumieć różnicę względem tradycyjnych kominków, proponuję przyjrzeć się, jak wyglądają przykładowe tradycyjne kominki Tarnawa oraz alternatywne rozwiązanie proponowane przez ekokominki Planika:

Tradycyjny wkład kominkowy Tarnawa
Tradycyjny wkład kominkowy Tarnawa
(fot: decofire.com.pl)
Nowoczesny biokominek Planika
Nowoczesny biokominek Planika
(fot: decofire.com.pl)

Przyglądając się obu rozwiązaniom od razu widać zupełnie różne rozwiązanie stylu i funkcjonalności. To oczywiście niesie ze sobą pewne konsekwencje, ale przede wszystkim daje nowoczesnym ekokominkom zalety, o których wcześniej nawet nie marzyliśmy!

Zalety rozwiązania

Podstawową zaletą biokominków jest ich mobilność. O ile z premedytacją nie wybierzemy rozwiązania wymagającego montażu w konkretnym miejscu (a nie jest to w żadnym razie obligatoryjne). Nasz kominek będziemy mogli dość dowolnie przestawiać, uważając jedynie na łatwopalne materiały w jego okolicy (np. firany). Daje nam to możliwość dość swobodnej aranżacji wnętrza, a wręcz w razie potrzeby w ogóle usunięcia kominka z danego pomieszczenia. Ta mobilność będzie szczególnie pożądana w gabinetach biurowych i różnego typu salach, gdzie aranżacja wnętrza może się często zmieniać. W domu możemy wykorzystać tą funkcjonalność korzystając z radości ognia i ciepła które daje w salonie, by później przenieść go szybko do sypialni… próba realizacji tego zadania z tradycyjnym piecem wymusi kupno co najmniej dwóch wkładów i ich zabudowę. A co, jeśli chcielibyśmy cieszyć się ogniem także w jadalni?

Kolejna zaleta to prostota obsługi – wlewamy paliwo, zapalamy i… koniec! W codziennym użytkowaniu musimy jedynie uzupełniać zbiornik z płynem, który będzie spalany i oczywiście nie zapomnieć o odpowiednim jego zapasie w schowku. Odpada więc rąbanie i składowanie drewna oraz czyszczenie kominka z pozostałego po spalaniu pyłu. Nie potrzebujemy też komina – odpada więc też wymóg jego okresowego czyszczenia.

W opozycji do zalety mobilności i prostoty obsługi, stoi dość znacząca wada – biokominek nie da nam równie dużo ciepła co tradycyjny wkład opalany drzewem. Funkcją ekokominków jest przede wszystkim dekoracja – ciepło nie jest tu podstawowym celem i w przypadku zakupu nie należy się skupiać na tym elemencie.
Jeśli jednak chodzi nam o radość i niepowtarzalny klimat jaki daje otwarty ogień – w tej roli sprawdzą się one doskonale.

Biokominki, a architektura wnętrz

Na koniec ważna uwaga – biokominek nie będzie się prezentować równie dobrze w każdym wnętrzu. Co prawda dostępne są różne modele – zarówno zupełnie futurystyczne jak i o bardziej klasycznych kształtach, ale nie da się ukryć że rozwiązania te najlepiej prezentować się będą w nowocześnie urządzonych wnętrzach, z dominującymi prostymi kształtami i raczej niewielkiej ilości przedmiotów.
Nie da się ukryć, że we wnętrzu urządzonym w sposób „przytulny”, gdzie nagromadzona jest duża ilość mebli i sprzętów domowych, niewielki biokominek stanie się po prostu niezauważalny, a przy tym niedopasowany. Tutaj dużo lepiej sprawdzą się rozwiązania tradycyjne – czyli np. odpowiednio dopasowane z zabudową wkłady Tarnawa.
Żeby pokazać swój urok w pełni, potrzebne będzie wnętrze, gdzie znajdziemy dla niego nieco przestrzeni, wtedy stanie się on prawdziwym elementem dekoracyjnym. Jeśli więc wnętrza urządzasz nowocześnie – rozważ też wstawienie do nich nowoczesnego kominka, zaś jeżeli wolisz wnętrza zaaranżowane tradycyjniej – zalecany będzie też i klasyczny kominek.

Leave a comment