Skip to content Skip to footer

Kuchnia z pomysłem

blaty granitowe i amrmurowe Niezależnie od tego czy budujemy właśnie nasz dom, wprowadzimy się do naszego nowego mieszkania, czy też poszukujemy zmiany w dotychczasowym wyglądzie domu prędzej czy później czeka nas remont kuchni – jedno z najważniejszych w naszym domu lub mieszkaniu pomieszczeń.

Oprócz pomieszczenia, w którym wypoczywamy i relaksujemy się oraz pomieszczenia, w którym dbamy o naszą higienę i zaspokajamy niektóre z naszych potrzeb fizjologicznych, potrzebujemy również pomieszczenia w którym będziemy mogli swobodnie przygotowywać sobie posiłki.

Funkcjonalność kuchni

Dla każdej kuchni, niezależnie od tego czy jest ona duża czy dość niewielka liczą się dwie rzeczy a mianowicie jej funkcjonalność i wygląd. Kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie, w którym (w większości mieszkań) przechowywane są produkty żywnościowe, oraz w którym przygotowywane są prawie wszystkie nasze posiłki i przekąski. Aby więc mogła on spełniać swoje funkcje należy ją wyposażyć a także odpowiednio uzbroić w niezbędne media. Wyposażenie kuchni uzależnione jest przede wszystkim od naszych potrzeb, ale również od wielkości pomieszczenia. Jeżeli więc uznamy, że któreś z urządzeń „mogło by się nam przydać”, ale nie mamy na nie miejsca należy w pierwszej kolejności ustąpić pierwszeństwa urządzaniom niezbędnym w każdej kuchni. Jednym z najważniejszych urządzań kuchennych jest piekarnik elektryczny lub gazowy. To Dzięki niemu możliwe jest przygotowywanie ciepłych posiłków oraz ich odgrzewanie. Jego montaż oraz podpięcie do odpowiednich mediów (elektryczność, gaz) wymaga pomocy specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami.

Bardzo ważnym urządzeniem jest każdej kuchni lodówko zamrażarka. Ona umożliwia przechowywanie produktów łato psujących się, oraz zapewnienie im świeżości przez pewien okres czasu. Osoby posiadające większe mieszkanie lub dom wyposażony w pomieszczenie magazynowe, popularnie zwane spiżarnią, umieszczają bardzo często lodówkę również tam. Znacznie wygodniejsze jest jednak trzymanie produktów spożywczych pierwszej potrzeby w pobliżu kuchni.

Wśród urządzeń dodatkowych, których obecność w kuchni może być przydatna jest zmywarka do naczyń. Jest to urządzenie dość przydatne dla osób brudzących znaczne ilości naczyń, jak na przykład rodzi, a jednocześnie posiadających odpowiednią ilość miejsca w kuchni. Bardzo popularnym ostatnio rozwiązaniem jest również umieszczanie w kuchni pralki. Jest to jednak opcja dla osób których kuchnia jest naprawdę duża a łazienka dość niewielkich rozmiarów.

Kuchnia wymaga zapewnienia jej odpowiedniej instalacji sanitarnej tj. wszystkich niezbędnych mediów czyli wody, elektryczności i gazu. Bez stałego dostępu do nich żadna kuchnia nie może pełnić swoich funkcji. Oprócz dopływu wody bieżącej kuchnia wymaga również odpływu zużytej i brudnej wody.

Estetyczny i niepowtarzalny wygląd kuchni

Drugim elementem istotnym dla każdej kuchni a co za tym idzie dla każdej pani domu ( lub pana domu) jest wygląd kuchni. Warto więc zadbać o odpowiednie meble kuchenne, oraz pokrycie ścian podłogi i sufitu. Wiele elementów kuchennych pełni jednocześnie funkcje estetyczne. Przykładowo kuchenny blat służy do wstępnego przygotowywania posiłku, a jednocześnie stanowi ważny element wizualny. Jeżeli chcemy nadać naszej kuchni niepowtarzalny wygląd warto zdecydować się na meble wyposażone w blaty kamienne. Wśród najpopularniejszych materiałów, z których się je wykonuje należy wymienić marmur i granit. Marmur jest materiałem bardzo efektownym ale jednocześnie dość drogim, dlatego też wiele osób decyduje się na stoły granitowe. Kamienne blaty są znacznie mniej podatne na zadrapania nożem i inne uszkodzenia niż blaty drewniane, a w dodatku są dużo łatwiejsze do sprzątania.

Jeżeli chodzi o pokrycie ścian i podłóg najpopularniejsze są kafelki. Są one jednocześnie ładne i funkcjonalne. Bardzo łatwo się je sprząta i są one bardzo łatwe do sprzątania. Chociaż obecnie najczęściej wykorzystuje się kafelki o jasnych, pastelowych kolorach, coraz popularniejsze stają się kafelki ciemnej barwy. Ich popularność wynika z tego, że wymagają one mniejszej częstotliwości sprzątania.

Aby kuchnia jednocześnie wyglądała estetycznie i była funkcjonalna bardzo ważne jest rozmieszczenie w niej mebli i sprzętów. Kuchnia nie może być zbyt zatłoczona i powinna umożliwiać łatwe poruszanie się po niej. Dodatkowo niektóre z urządzeń jak na przykład lodówka i kuchenka gazowa nie powinny być ustawione w bliskiej odległości do siebie. W tej kwestii warto skorzystać z usług architekta wnętrz. On pomoże nam wyciągnąć urok nawet z bardzo małej kuchni.

Leave a comment