Zanik energii elektrycznej w naszym lokalu mieszkalnym to spory problem. Obecnie prąd jest nam potrzebny właściwie do wszystkiego. Oświetlenie, gotowanie, ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody do mycia – to wszystko wymaga stałego dopływu prądu. Niejednokrotnie usterki zdarzają się w okresie, gdy trudno o pomoc elektryka. Co wtedy możemy zrobić?
Sprawdzamy bezpieczniki
Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać jest sprawdzenie czy wszystkie zabezpieczenia są włączone. Jeżeli któreś z nich nie będzie funkcjonować, odpowiedni obwód zostanie pozbawiony napięcia. Warto mieć pod ręką schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu, dzięki któremu szybko zlokalizujemy niedziałające obwody. Następnie powinniśmy wyłączyć wszelki sprzęt, który jest do nich podłączony. Oznaczać to będzie wyłączenie lamp oświetleniowych bądź wyjęcie wtyczek z gniazdek. Następnie włączamy bezpiecznik i najczęściej usterka będzie rozwiązana. Pozostaje podłączyć ponownie sprzęt, do momentu aż znajdziemy urządzenie które powoduje zwarcie.
Bezpiecznik przedlicznikowy
Dysponując schematem instalacji elektrycznej w mieszkaniu możemy łatwo odnaleźć zabezpieczenie przedlicznikowe. Jego wyłączenie spowoduje, że cała rozdzielnia z bezpiecznikami będzie pozbawiona prądu, a wraz z nią wszystkie obwody. Zanim jednak włączymy owe zabezpieczenie, wyłączmy wszystkie bezpieczniki w rozdzielni wewnętrznej. Następnie, gdy przywrócimy dopływ prądu, stopniowo uruchamiajmy kolejne zabezpieczenia wewnątrz. Gdy już trafimy na uszkodzony obwód, Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu pomoże nam ustalić które urządzenia zasila i przeprowadzić dalszą diagnostykę.