Skip to content Skip to footer

Brykiet czy drewno?

Drewno w kominkuBrykiet czy drewno? Jest to jedno z pierwszych pytań, jakie sobie zadajemy po kupnie kominka. Można powiedzieć, że odpowiedzi jest tyle, ilu jest posiadaczy kominków, stąd na forach internetowych aż huczy od dyskusji.

Tak naprawdę każdy z tych produktów ma wady i zalety to już od indywidualnej decyzji zależy, które wady są mniej uciążliwe dla nas.  Spróbujmy zapoznać się razem z  drewnem i jego pochodną – brykietem. To pozwoli podjąć świadomą decyzję i wybrać najodpowiedniejszy materiał  do swojego kominka.

Brykiet… a co to takiego?

Brykiet drzewny produkowany jest z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak trociny, wióry czy zrębki, które są sprasowywane pod wysokim ciśnieniem bez dodatku substancji klejących. Największe znaczenie gospodarcze i największą wartość handlową mają brykiety produkowane z drewna. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietów jest wyższa niż drewna.

Brykietowanie następuje w prasach mechanicznych lub hydraulicznych bez stosowania żadnych substancji wiążących. Dzięki dużemu zagęszczeniu materiału w stosunku do objętości, proces spalania jest stopniowy i powolny. O kształcie otrzymywanego brykietu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej. Technologia produkcji brykietów drzewnych była już stosowana przed II wojną światową w Szwajcarii, jednak produkcja na skalę przemysłową rozwinęła się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Rodzaje brykietu

  1. Brykiet w kształcie walca o średnicy 50 lub 53 mm (produkowany w maszynach starszych typów). Ten rodzaj brykietu produkowany jest w brykieciarkach mechanicznych. Długość brykietu jest niejednolita i wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów, a podstawa walca jest nieregularna.
  2. Brykiet w kształcie walca o średnicy 30 do 80 mm, o regularnej bryle i długości zwykle kilka do kilkunastu centymetrów. Brykiet taki powstaje poprzez sprasowanie określonej porcji surowca w brykieciarce hydraulicznej.
  3. Brykiet kominkowy – zwykle ośmiokątny z otworem w środku, produkowany jest w brykieciarkach ślimakowych.
  4. Brykiet typu kostka – stosowany najczęściej w kominkach. Ceny rynkowe brykietu tego typu oraz brykietu kominkowego są zwykle wyższe od przeciętnych cen brykietu typu walec.

Zalety brykietu

Niewątpliwe zalety bryketów to m.in.:

  • duża gęstość – a więc łatwość przechowywania i dystrybucji,
  • możliwość stosowania w kotłowniach z automatycznym podawaniem paliwa,
  • wysoka wartość opałowa – porównywalna z gorszej jakości węglem kamiennym,
  • nie zawiera szkodliwych substancji,
  • niska emisja dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych podczas spalania,
  • niska zawartość popiołu,
  • możliwość wykorzystania popiołu jako nawozu,
  • możliwość długiego przechowywanie w suchych pomieszczeniach,
  • szerokie spektrum zastosowania: w kotłowniach indywidualnych, kotłowniach zasilających sieci grzewcze oraz w kominkach.

Brykiet drzewny jest atrakcyjną alternatywę paliwową dla szerokiego grona odbiorców. Analizując sprzedaż brykietu w ciągu trzech ostatnich sezonów grzewczych można zauważyć zwiększenie udziału tego paliwa w lokalnych rynkach. O ile w 2002 roku producenci przeznaczali swoją produkcję głównie na eksport, do Danii i innych krajów skandynawskich, o tyle już w 2003 roku paliwo to w zdecydowanej większości sprzedawane było w kraju.

Gdzie można stosować brykiet?

Brykiet drzewny może być efektywnie spalany w kotłach małej mocy z zasypem ręcznym lub automatycznym podawaniem paliwa oraz w kotłowniach kontenerowych średniej mocy z automatycznym systemem podawania paliwa i komputerowo sterowanym procesem spalania. Może również stanowić paliwo zastępcze w stosunku do węgla i miału lub być z nimi palony równocześnie, co daje jeszcze lepsze wyniki grzewcze. W takim przypadku konieczne jest uwzględnienie zaleceń producentów urządzeń grzewczych w zakresie stosowania paliw zamiennych.

Ekologiczne, o wysokiej sprawności spalanie brykietu w celach energetycznych odbywa się w kotłach o specjalnej konstrukcji, które charakteryzują zwiększone powierzchnie wymiany ciepła i lepsze mieszanie spalin przy dużych współczynnikach nadmiaru powietrza..

brykiety
Brykiety z różnych gatunktów drzew

A co z drewnem?

Naszym zdaniem z uwagi na ekologiczność, łatwość przechowywania, sprawność energetyczną i cenę brykiet jest lepszym wyborem niż drewno. Niemniej to ostatnie posiada niezaprzeczalne walory estetyczne, które dla niektórych są kluczowym argumtentem i dlatego wybiorą oni klasyczne drewno zamiast przetworzonego brykietu.

Jeśli więc zdecydujemy się na wykorzystanie drewna, najlepszym opałem do kominków jest drewno liściaste (grab, jesion, brzoza, dąb). Pali się ono spokojnie i równomiernie. Można również palić drewnem iglastym, ale trzeba pamiętać, że strzela i zawiera dużo żywicy, która podczas spalania zanieczyszcza palenisko i komin.
Drewno powinno być suche, to znaczy mieć wilgotność nie większą niż 20%. Zanim trafi do kominka, należy je więc sezonować 15-18 miesięcy. Warto pamiętać, że palenie wilgotnym drewnem zmniejsza sprawność wkładu kominkowego (część energii jest zużywana na odparowanie wody z paliwa), sprzyja korodowaniu wkładu, niszczeniu uszczelek, erozji murowanego komina i brudzeniu się szyby.

Drewno odpowiednio przygotowane do palenia w kominku można kupić na przykład w marketach budowlanych i na wielu stacjach benzynowych. Można także nabyć drewno bezpośrednio w tartaku, ale wtedy trzeba samemu zadbać o jego wysuszenie.

Leave a comment