Remont domu lub mieszkania to spora inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeszcze przed jego rozpoczęciem powinno się określić zakres prac. Bardzo ważną kwestią jest również określenie budżetu, jakim się dysponuje. Pewne prace potrafią pochłonąć dużą ilość pieniędzy, dlatego warto wykonać wstępny kosztorys.
Tworzenie wstępnego kosztorysu inwestorskiego
Cennik prac remontowych jest bardzo przydatnym narzędziem, które umożliwia wykonanie wstępnego kosztorysu. Zawiera on stawki jednostkowe, przeliczane na metry kwadratowe bądź metry bieżące. W takich opracowaniach znaleźć można dane dotyczące specyfiki remontu, preferowanych technologii, zakresu prac oraz ilości niezbędnych materiałów. To bardzo cenne źródło informacji, stanowiące podstawę ustalania stawek indywidualnych.
Podczas tworzenia kosztorysu należy pamiętać również o rezerwie finansowej. Remonty praktycznie zawsze generują nieprzewidziane na początku koszty. Wszelkie dodatkowe prace podwyższają końcową kwotę inwestycji. Często ostateczna wartość remontu zwiększa się od planowanej o co najmniej 15%, wobec czego warto uwzględnić to w kalkulacjach i być przygotowanym na taką ewentualność.
Od czego zależą ceny prac remontowych?
Cenniki prac remontowych zawierają wartości uśrednione, które zależne są od kilku czynników. Najlepiej więc zapoznać się z konkretnymi ofertami od firm z danej okolicy. Szukając wykonawców można natknąć się zarówno na stawki wyższe, jak i niższe niż znajdują się w cenniku. W głównej mierze wynagrodzenie specjalistów zależy od standardu prac.
Wyróżnia się trzy z nich – ekonomiczny, pośredni i wysoki. Pierwszy to najtańsi fachowcy, często nieposiadający wyrobionej renomy. Korzystanie z ich usług może wiązać się z ryzykiem dotyczącym jakości. Standard pośredni to atrakcyjna cena i odpowiednia jakość, oferowana zazwyczaj przez fachowców pracujących na własny rachunek. Bardzo często posiadają wyrobioną opinię, a korzystanie z ich usług jest bezpieczne. W standardzie wysokim mowa o dużych firmach, które dają gwarancję jakości. Najczęściej korzystają z nich inwestorzy, dla których najważniejsza jest jakość, a koszty są sprawą drugorzędną.
Co obejmuje cennik prac remontowych?
Cennik prac remontowych pomaga na określenie orientacyjnych wydatków na przeprowadzenie remontu w domu czy mieszkaniu. Obejmuje on między innymi: czynności przygotowujące ściany do dalszych prac, wykończenie ścian, remont podłogi, przeróbki instalacji wewnętrznych, biały montaż oraz wszelkie prace dodatkowe.
Ogólnodostępne cenniki usług remontowych nie obejmują kosztów materiałów i są określone na podstawie normalnego stopnia skomplikowania robót. Nie są brane również pod uwagę wszelkie niestandardowe czynności, jak na przykład pomalowanie ścian techniką dekoracyjną. Dokładniejszą wycenę przygotuje wybrana firma, która opracowuje cennik indywidualnie.